Bývalý britský premiér Tony Blair po osmi letech odchází z postu zmocněnce skupiny, která si říká blízkovýchodní kvartet.

Podle listu Financial Times jsou důvodem špatné Blairovy vztahy s palestinskou samosprávou. List napsal, že se Blair chce dále věnovat mírovému procesu, avšak na regionální úrovni.

Blízkovýchodní kvartet tvoří USA, Rusko, OSN a Evropská unie. Blair má své rozhodnutí zveřejnit tento týden; prý o něm už hovořil s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym i s šéfkou unijní diplomacie Federikou Mogheriniovou.

"Rozhodnutí pramení z hluboké nespokojenosti Washingtonu a Bruselu s Blairovými špatnými vztahy s představiteli palestinské samosprávy a také s jeho rozvětvenými ekonomickými zájmy v oblasti," napsal list Financial Times.

Blair se stal zástupcem kvartetu v roce 2007. Měl organizovat mezinárodní pomoc Palestincům a dohlížet na iniciativy určené k podpoře palestinské ekonomiky a institucí připravovaných pro budoucí palestinský stát. Blair osobně nebyl zapojen do mírových rozhovorů, které byly loni znovu přerušeny. Palestinci mu vyčítají, že má blíže k Izraeli než k nim.

List The Telegraph ale napsal, že Blair už nemá důvěru žádné ze stran. "Všichni zvedají oči v sloup, jakmile padne jeho jméno," napsal list.

Blairova popularita klesá také v Británii kvůli jeho podpoře války v Iráku v roce 2003. Kritika se týká i jeho poradenských aktivit pro představitele Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Srbska.

Související