Kubánské úřady povolily v zemi otevřít vůbec první veřejně dostupné místo k příjmu bezdrátového internetu. Funguje už několik týdnů v metropoli Havaně.

Komunistická země, která cenzuruje pro režim citlivé informace, tímto krokem umožnila zejména mladým lidem přístup k nezávislému zpravodajství či komunikaci s emigranty ve Spojených státech.

Povolení provozovat wi-fi síť dostal od úřadů umělec známý pod jménem Kcho, kterého má v oblibě dlouholetý kubánský vůdce Fidel Castro. Do jeho kulturního centra v metropoli Havaně, které loni otevíral právě starší bratr současného prezidenta Raúla Castra, po zprovoznění signálu chodí prý desítky hlavně mladých lidí.

Průměrná přenosová rychlost dva megabity za sekundu sice několikanásobně zaostává za internetem ve vyspělých zemích, je však rychlejší než drahé a málo využívané připojení v již existujících kavárnách s pevnou sítí.

"Je to velmi neobvyklá věc... Je to drahé, ale ten přínos je ohromný," řekl agentuře AP Kcho, který náklady blížící se tisíci dolarů měsíčně (asi 26 tisíc korun) hradí ze svého a veřejnosti poskytuje wi-fi zdarma.

Na Kubě má podle odhadů nevládních organizací přístup k internetu okolo deseti procent populace. Lidé jsou odkázáni na služby internetových kaváren, kde je ale kromě pomalého připojení nevýhodou také cena téměř pět dolarů za hodinu. To odpovídá pětině průměrného měsíčního platu.

Díky podmořskému optickému kabelu z Venezuely, zprovozněnému předloni, by lidé mohli využívat daleko rychlejší a levnější připojení k síti. Podle kritiků se vláda dosud snažila přístup veřejnosti k internetu blokovat. Úřady však oponují, že nejprve hodlají zajistit přístup k internetu školám a organizacím.

Související