Evropská unie je připravena přijmout nové protiruské sankce, pokud se nepodaří naplnit dohody z Minsku, které měly zajistit příměří na Ukrajině.

Po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem to v pondělí v Berlíně řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Porošenko obvinil Rusko a proruské separatisty, že dohody z Minsku porušují. V mírovém plánu podle něj není k dohodám alternativa.

Dojde-li k hrubému porušení dohod z Minsku, je EU podle Merkelové odhodlána nové sankce přijmout. O možném zmírnění hospodářských opatření je podle ní možné mluvit jedině ve chvíli, kdy se začnou dohody o příměří uskutečňovat.

Kancléřka zároveň zdůraznila, že ani zastavení bojů na východě Ukrajiny nebude mít dopad na samostatný balíček sankcí, které EU uvalila na ruské představitele v souvislosti s anexí Krymu.

Porošenko obvinil proruské separatisty, že dohody z Minsku neplní. Rusko podle něj navíc nevyužívá svůj vliv na separatisty k tomu, aby naplnění dohod prosadilo. Stahování těžkých zbraní z fronty podle něj nelze nezávisle ověřit, Ukrajina také nezískala zpět kontrolu nad hranicí s Ruskem.

Kyjev naopak podle Porošenka dohody z Minsku plní a nahlásil Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jaké těžké zbraně z jakých míst fronty na východě Ukrajiny stahuje. Ukrajinský prezident také uvedl, že jeho země je připravena nabídnout povstaleckým oblastem na východě země zvláštní status v rámci země.

Porošenko i Merkelová se shodli, že dohody z Minsku jsou v současnosti jedinou možností, jak dosáhnout příměří na Ukrajině. Na jejich podobě se v únoru dohodli v běloruské metropoli Merkelová, Porošenko a prezidenti Francie a Ruska François Hollande a Vladimir Putin.

V bojích na Ukrajině jsou znovu mrtví

Boje na východě Ukrajiny si v pondělí poprvé po pěti dnech vyžádaly nové oběti. Podle Kyjeva v Donbasu zemřel ukrajinský voják, povstalci hlásí dva mrtvé.

Od poloviny února, kdy byla v Minsku podepsána dohoda o příměří, se intenzita bojů na východě Ukrajiny výrazně snížila, přestřelky ale neustaly.

Ruská armáda zahájila rozsáhlé manévry

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil v pondělí bleskovou prověrku bojeschopnosti vojsk ruské Severní flotily.

Do manévrů se podle ruského ministerstva obrany zapojí 40 000 vojáků, přes 40 bitevních lodí, 15 ponorek a stovka letounů a vrtulníků. Cvičení potrvá šest dní a podle ministra obrany Sergeje Šojgua má "prověřit schopnost armády zajistit bezpečnost arktického regionu".

Při cvičení mají ruské útvary za úkol zničit námořní seskupení teoretického protivníka. Z tohoto důvodu ruská armáda posílí své jednotky na severských ostrovech Nová Země a Země Františka Josefa. Procvičena bude rovněž schopnost přepravy speciálních armádních sil na dlouhé vzdálenosti. Počítá se i s taktickým štábním cvičením a bojovými střelbami, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru