Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijal ruské pozvání na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Oznámil to v úterý v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Po Kimově nástupu do funkce před třemi lety to bude jeho první zahraniční návštěva.

Kreml připravuje na 9. květen mohutné oslavy, které mají připomenout podíl SSSR na konci války a zviditelnit postavení dnešního Ruska ve světě. Na Rudém náměstí se uskuteční vojenská přehlídka za účasti 15 000 vojáků včetně kadetů a kozáků v historických uniformách. Nebudou chybět ani ukázky moderních ruských zbraní.

Řada západních státníků ale oslavy bojkotuje na protest proti ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje východoukrajinským povstalcům.

Zvlášť citelná je podle agentury AP neúčast německé kancléřky Angely Merkelové, která nicméně dorazí do Moskvy hned následující den po oslavách.

Podle Lavrova příjezd Merkelové, která bude v Kremlu jednat s prezidentem Vladimirem Putinem, napomůže boji s "protiruskou kampaní".

Lavrov oznámil, že kromě Kima přicestuje do Moskvy i řada státníků z Evropy a jiných kontinentů. Očekáváni jsou například šéfové států či vlád z České republiky, Slovenska, Norska, Islandu, Kypru, Řecka, Makedonie, Černé Hory a Srbska, dále Číny, Kuby, Indie, Mongolska nebo Vietnamu.

Česko bude na oslavách 9. května v Moskvě reprezentovat prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček nedávno prohlásil, že prezident by neúčast považoval za urážku Rusů zemřelých při osvobozování Československa. Lavrov v úterý řekl, že z 68 pozvaných světových vůdců zatím účast přislíbilo 28.

Související