Kontroverzní francouzský humorista Dieudonné, který se zodpovídal před soudem z glorifikace terorismu, byl ve středu v Paříži odsouzen ke dvěma měsícům podmíněného vězení, sdělila agentura AFP. Odsouzený, kterému hrozilo i víceleté nepodmíněné vězení, při procesu uvedl, že je nevinen.

"Vězte, že dnes večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly," napsal 10. ledna Dieudonné na Facebooku v narážce na slogan "Jsem Charlie", kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřovali solidaritu s redakcí Charlie Hebdo. Redakce se stala 7. ledna terčem krvavého útoku dvou ozbrojenců, kteří pozabíjeli 12 lidí včetně šéfeditora a několika karikaturistů. Dieudonné slogan doplnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který o dva dny později zabil čtyři Židy v pařížském košer obchodě.

Dieudonné soud ujistil, že atentáty, které se začátkem ledna staly v Paříži, vždy jednoznačně odsuzoval. Kontroverzní vyjádření připisoval na vrub své profese komika a satirika. Kritizoval také to, že se k němu úřady podle něj nespravedlivě chovaly jako k nějakému teroristovi.

Humorista, jehož občanské jméno je Dieudonné M'bala M'bala a který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal přiklánět ke krajní pravici a ve svých vystoupeních přicházel s antisemitskými projevy. Čelil několika žalobám a šestkrát byl usvědčen z projevů nenávisti vůči Židům.

Například v roce 2006 dostal pokutu 4500 eur (125 000 Kč) za to, že jednoho židovského televizního moderátora nazval "tajným dárcem izraelské armády vraždící děti". V roce 2008 musel zaplatit 7000 eur (194 000 Kč) za označení vzpomínkových akcí k holokaustu za "pamětní pornografii". Justice také zakázala několik jeho pořadů. Loni byl obviněn i z daňového podvodu.

Související