V Izraeli ve čtvrtek zveřejnili konečné výsledky úterních parlamentních voleb. Oproti středečním předběžným údajům přišla o jeden mandát arabská Společná kandidátka a skončila na třetím místě s 13 poslanci. Levicový Merec, jemuž předběžné výsledky dávaly pouze čtyři mandáty, tedy hraniční počet pro vstup do parlamentu, má poslanců pět. Pořadí stran se nemění stejně jako zisk ostatních stran.

Vítězem voleb je pravicový Likud, který obsadí 30 ze 120 křesel, na druhém místě skončil středolevý Sionistický svaz s 24 mandáty, který hodlá přejít do opozice.

Konečný výsledek zveřejnila volební komise po započtení posledních 230 000 hlasovacích lístků z vojenských posádek, věznic a nemocnic. V úterý přišlo volit 72,3 procenta z 5,88 milionu oprávněných voličů.

Šéfka Merecu Zehava Gal-Onová ve středu po zveřejnění výsledků prohlásila, že z vedení strany odejde, ve čtvrtek toto rozhodnutí odvolala.

V Izraeli se nyní řeší omyl v odhadech zveřejněných po zavření volebních místností v úterý večer. Obvykle už dávají poměrně přesný výsledek, ale v úterý tyto odhady údajně hlásily, že Likud a Sionistický svaz skončily velmi těsně se ziskem kolem 27 mandátů. Až ráno se ukázalo, že Likud zvítězil přesvědčivě.

Steven Miller z agentury 202strategies řekl, že by autoři odhadů měli zveřejnit svou metodologii, aby se na chybu přišlo. "Kolem těch odhadů je mnoho otázek," řekl Miller. Agentury ale svou metodologii považují za chráněnou informaci.

Výsledky voleb v Izraeli

Likud: 30 mandátů

Sionistický svaz: 24 mandátů

Společná kandidátka: 13 mandátů

Budoucnost existuje: 11 mandátů

Kulanu: 10 mandátů

Židovský domov: 8 mandátů

Šas: 7 mandátů

Jednotný judaismus tóry: 6 mandátů

Izrael je náš domov: 6 mandátů

Merec: 5 mandátů

Související