Při pátečních sebevražedných atentátech namířených v době poledních modliteb na šíitské mešity v jemenské metropoli San’á zahynuly desítky lidí a několik stovek dalších utrpělo zranění. Bilance se neustále mění a některé zdroje uvádějí až 140 zabitých. K činu se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát, napsala agentura Reuters. Svatostánky, které byly terčem útoku, navštěvují hlavně příznivci šíitského kmene Húsíů. Ten v posledních měsících ovládl hlavní město a usiluje o větší podíl na moci v této většinově sunnitské zemi.

Reuters s odvoláním na lékařské zdroje již informoval o nejméně 126 mrtvých a 260 zraněných. Agentura ANSA, která své údaje získala od jemenských úřadů, uvedla, že zahynulo přinejmenším 120 lidí a dalších 300 utrpělo zranění. Místní povstalecká šíitská televize ohlásila 137 zabitých a 345 zraněných. 

Agentura AFP s odvoláním na jemenské ministerstvo zdravotnictví informovala o 142 zabitých a 351 zraněných. AP s odkazem na místní povstaleckou šíitskou televizní stanici uvádí 137 mrtvých a 345 zraněných. Citované zdroje nevylučují, že konečná bilance se ještě zvýší.

Metropolí otřásly nejméně tři exploze. První atentátník se odpálil v mešitě Badr v jižní části města. V okamžiku, kdy se z ní věřící snažili uprchnout, odpálil se další útočník u jejího vchodu. Třetí sebevrah zaútočil na mešitu Hašúš na severu Saná.

"Hlavy, nohy a ruce mrtvých lidí byly rozeseté po podlaze mešity," řekl agentuře AP Muhammad Ansí, který se účastnil modlitby v mešitě Hašúš. "Krev tekla jako řeka," dodal. Mnoho lidí podle něj zranily padající střepy z rozbitých oken.

K útoku se na Twitteru přihlásil Islámský stát (IS). Pokud se tato informace potvrdí, bude to první útok tohoto radikálního islámského hnutí v Jemenu, poznamenal server BBC. Jemenská odnož IS vznikla v listopadu. Šíitští povstalci dosud vinili z obdobných útoků jemenskou odnož teroristické organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), ta již ale podle AP odpovědnost za dnešní masakr odmítla. Při posledním velkém útoku na šíity letos v lednu zahynulo přinejmenším 40 lidí.

Zda za dnešním útokem IS skutečně stojí, nebylo zatím potvrzeno. Spojené státy oznámily, že masakr prošetřují a ověřují, zda má IS potřebné kapacity ke zkoordinování akce. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest připomněl, že hnutí se často k násilnostem hlásí z propagandistických důvodů. IS se například přihlásil ke středečnímu útoku v Tunisku, kde zahynulo 23 lidí včetně 20 turistů, jeho podíl ale nezávislými zdroji potvrzen nebyl.

Rezidence jemenského prezidenta v Adenu se stala terčem útoku neznámého bojového letounu ve čtvrtek. Prezident, který se s vládou stáhl do Adenu z hlavního města v únoru, vyvázl nezraněn. Podle agentury Reuters se letadla nad prezidentovým sídlem objevila i dnes. Stráž na ně prý vypálila protiletadlové střely.

Hadího administrativa byla v domácím vězení v San’á od ledna, kdy povstalečtí šíité zaútočili na vládní budovy. Šíité obsadili hlavní město loni v září s tím, že chtějí Jemen osvobodit od zkorumpovaného vedení a získat větší podíl na moci. Hadí a vláda rezignovali, prezident po útěku do Adenu však rezignaci stáhl a nyní se snaží získat přízeň jihojemenských kmenů.

Ve čtvrtek v Jemenu zahynulo také 13 lidí při přestřelce mezi příznivci prezidenta Hadího a jeho předchůdce Alího Abdalláha Sáliha, kterého podporují právě šíitští povstalci. Do konfliktu v Jemenu na straně šíitů zasahuje také Írán.

Ve čtvrtek v Jemenu zahynulo také 13 lidí při přestřelce mezi příznivci prezidenta Hadího a jeho předchůdce Alího Abdalláha Sáliha, kterého podporují právě šíitští povstalci. Do konfliktu v Jemenu na straně šíitů zasahuje také Írán.

Související