Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov chce, aby se Německo a Francie postaraly o to, že se Ukrajina nebude pokoušet rozdmýchávat násilí na východě země. Tak podle něho nebudou mít Spojené státy záminku, aby Ukrajině dodaly smrtící zbraně.

"Provokatéři v Kyjevě ... se mohou pokusit něco rozdmýchat s očekáváním, že to ovlivní světovou veřejnost a zbraně se povalí na Ukrajinu," řekl v sobotu v rozhovoru s ruskou televizí Lavrov. "Jsem přesvědčený, že Berlín a Paříž, jako nejdůležitější hráči, by měly takovému vývoji událostí zabránit," dodal šéf ruské diplomacie.

Spojené státy zvažují, zda dodávat Ukrajině smrtící zbraně, žádné rozhodnutí ale ještě neudělaly, připomíná agentura Reuters.

Německo a Francie minulý měsíc pomohly v Minsku zprostředkovat dohodu o ukončení bojů na východě Ukrajiny mezi jednotkami věrnými kyjevské vládě a proruskými separatisty. Klid v oblasti ale není a obě strany se vzájemně obviňují z porušování příměří. Kyjev a Západ tvrdí, že separatisty bojující na východě Ukrajiny podporuje Rusko, které tam podle nich posílá vojáky i techniku. Moskva to popírá.

Vojáci kontrolují přístavní město Mariupol

Boje na východě Ukrajiny si za necelý rok vyžádaly více než 6000 lidských životů.

I když by mělo teoreticky platit příměří, při útoku proruských separatistů na východě Ukrajiny přišli o život od pátečního do dnešního rána dva ukrajinští vojáci. Sedm dalších utrpělo zranění. Informoval o tom mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko.

Zástupce povstaleckých jednotek v Doněcké oblasti Eduard Basurin uvedl, že ve městě Vuhlehirsk, ležícím asi 35 kilometrů na severovýchod od Doněcku, přišel o život civilista, který šlápl na podomácku vyrobenou bombu, další byl zraněn. Tři lidé podle něho také utrpěli zranění v Doněcku při ostřelování z minometu.

Povstalci podle Kyjeva útočí na ukrajinské jednotky například v oblasti přístavu Mariupol, který je jedním z posledních měst v této oblasti pod kontrolou vlády. Ovládnutí půlmilionového Mariupolu by separatistům otevřelo cestu k vytvoření pozemního koridoru od ukrajinsko-ruských hranic až ke Krymu. Tento poloostrov, který dříve patřil Ukrajině, před rokem anektovalo Rusko.

Související