Polské armádě mají při obraně země pomáhat polovojenské skupiny, v nichž dobrovolníci podstupují základní vojenský výcvik. V sobotu se spojily do federace, která podle poradce polského prezidenta pro národní bezpečnost Stanislawa Kozieje nemá být "armádou vně armády", ale dalším prvkem, který posílí bezpečnost Polska, napsala agentura DPA.

Do federace vstoupilo sedm organizací, přičemž tradice většiny z nich sahají do období mezi první a druhou světovou válkou. Tyto organizace musejí být nestranické, apolitické, transparentní a musejí dodržovat zákony, řekl generál Boguslaw Pacek, který se stal šéfem nové federace. "Zveme všechny, kdo se chtějí chovat podle těchto zásad," dodal Pacek, který je zároveň poradcem polského ministra obrany Tomasze Siemoniaka.

Koziej agentuře Reuters řekl, že Polsko svůj přístup k dobrovolnickým polovojenským organizacím přehodnocuje pod vlivem situace na Ukrajině. V její východní části proruští separatisté, které podle Západu podporuje Moskva, bojují proti ukrajinské armádě.

"Donedávna se polovojenské organizace dívaly na obranu jako na zábavu," řekl agentuře Reuters Koziej. "Dnes, když čelíme válce za naší hranicí, si uvědomily, že tato zábava může přispět k bezpečnosti země," dodal hlavní bezpečnostní poradce prezidenta Bronislawa Komorowského.

Odhaduje se, že v celém Polsku působí na 120 těchto organizací s celkem asi 10 tisíci členy. Podle Boguslawa Packa některé z těchto skupin mají jenom dvacet nebo třicet členů a úroveň jejich výcviku se také značně liší. Ale protože jsou roztroušené po celém území, mohly by v případě války znamenat užitečný prvek obrany na místní úrovni, řekl Pacek. Armáda nyní zvažuje, že pro ně sestaví výcvikové příručky a předá jim vybavení, které už sama nepotřebuje.

Související