Letos zamrzlo v Severním ledovém oceánu nejméně vody za dobu, co vědci množství ledu na Arktidě sledují, upozornila stanice BBC. Podle amerických vědců z National Snow and Ice Data Center (NSIDC) z coloradské univerzity se letošní nejvyšší hodnoty ledu dostaly na 14,5 milionu čtverečních kilometrů. To je nejnižší naměřená hodnota od roku 1979.

Podle studie zveřejněné letos v únoru se vrstva ledu v Severním oceánu mezi lety 1975 až 2012 zmenšila o 65 procent. "Postupný úbytek ledové plochy má důsledky pro lidi, zvířata a rostliny na pólech, ale i kdekoliv jinde na světě, kde se zároveň zvedá hladina moří," zdůraznil Bob Ward z institutu pro studium klimatických změn na London School of Economics.

Nejvíce ledu letos vědci v Severním oceánu naměřili 25. února a od té doby led roztává. Podle údajů z konce ledna zabíral plochu o 130 tisíc čtverečních kilometrů menší než v roce 2011, kdy byl naměřen nyní překonaný rekord. Podle vědců mohl silnějšímu tání pomoci i nezvykle teplý únor v některých částech Aljašky a Ruska. Za spolehlivější ale bývá považováno měření za březen.

Severní ledový oceán zamrzá každou zimu a to, kolik ledu vědci naměří, závisí na mnoha faktorech, připomíná BBC. Letošní výsledky také nemusejí znamenat, že v létě roztaje rekordní množství ledu. Tání podstatně ovlivní počasí v době, kdy převládá takzvané půlnoční slunce, tedy období, kdy slunce na pólech vůbec nezapadá.

I tak ale vývoj naznačuje, že by v tomto století mohl led na Arktidě roztát docela. Tím by se otevřely nové námořní trasy nebo snadnější přístup k nalezištím ropy a plynu, zároveň by to ale mohlo přinést změnu ve vzdušných proudech, které mají vliv na počasí. Změny a jejich načasování vědce ostatně také zajímají.

Na druhém konci světa si zatím odborníci lámou hlavu nad tím, proč na Antarktidě ledu naopak přibývá. I přesto ale množství ledu v oceánech celosvětově klesá.