Spojené státy stáhly z Jemenu všechny zbývající příslušníky svých bezpečnostních jednotek, včetně asi stovky členů speciálních jednotek. V noci na neděli to oznámili američtí představitelé. Odchod amerických vojáků je reakcí na zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi, kterou otřásly páteční atentáty se 142 mrtvými.

Vojáci v zemi podnikali protiteroristické operace. Spojené státy dlouhodobě spolupracovaly s jemenskými úřady v boji proti místní odnoži teroristické sítě al-Káida. Mluvčí americké diplomacie Jeff Rathke uvedl, že USA budou i nadále teroristické hrozby v Jemenu monitorovat a okamžitě zakročí v případě, že by mohly být ohroženy Spojené státy nebo jejich občané.

Jak poznamenala agentura Reuters, ke stažení vojáků dochází ve stejné chvíli, kdy je v plánu mimořádná schůzka Rady bezpečnosti OSN, na které se bude situace v Jemenu probírat. Jednání se uskuteční v neděli večer SEČ. 

USA již v únoru uzavřely své velvyslanectví v metropoli Saná, která padla do rukou šíitských povstalců a z níž uprchl i prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Americké diplomatické zastoupení bude podle Washingtonu obnoveno, až se zlepší bezpečnostní poměry v Jemenu.

Související