Desítky amerických vojenských vozidel společně s vojáky vyrazily z Estonska na cestu dlouhou téměř 2000 kilometrů zpátky na domovskou základnu v Německu. Konvoj by měl mezi 29. březnem a 1. dubnem projet i Českou republikou. Vojáci se vracejí z cvičení v rámci operace Atlantic Resolve (Atlantické odhodlání).

Jak napsal deník Army Times, vojáci z Estonska pojedou celkem 13 dní a projedou baltskými státy, Polskem, Českou republikou a Německem. V konvoji pojedou mimo jiné i osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker.

"Spíše než posadit je do vlaků, které se pohybují v noci, kdy je nikdo neuvidí, proč neudělat pravý opak?" uvedl americký generálporučík Ben Hodges. "Když budou projíždět všemi těmi městy, místní obyvatelé budou moci uvidět strykery, mluvit s americkými vojáky," dodal. Vojáci prý budou vždy půl dne cestovat a pak se zastaví u nejbližší vesnice či města, kde budou mít čas na debaty s místními. 

Podle amerických představitelů má cesta za cíl prověřit schopnosti a možnosti armády, zároveň jde ale rovněž o to ukázat, že Američanům záleží na jejich spojencích v Evropě a jsou vždy připraveni je podpořit.

Na území České republiky vstoupí americké jednotky ve třech samostatných kolonách od polských hranic směrem k Praze. V úterý 31. března se kolony setkají v Praze-Ruzyni, kde vojáky čeká den volna a příprava vozidel na další přesun. Následující den se celý konvoj opět v rozestupech přesune do Plzně, kde by armáda chtěla společně uctít americké vojáky, kteří padli při osvobozování Československa. Cílem konvoje je americká armádní základna u bavorského Vilsecku, který leží asi 65 kilometrů od českých hranic. 

Průjezd amerických vojáků se v Česku stal terčem kritiky zejména levicových hnutí a různých aktivistů. Komunisté a některé iniciativy připravují petiční akce, k demonstracím se svolávají lidé na sociálních sítích. Sdružení Ne základnám, které je známé kampaní proti stavbě amerického radaru v Brdech, už svolalo kvůli přejezdu konvoje na 28. března manifestaci na Václavské náměstí v Praze. Ve stejný den chtějí protestovat před ambasádou USA i komunisté.

Související