Překvapivé americko-kubánské smíření z konce loňského roku jako by z karibského ostrova udělalo diplomatickou křižovatku, kde se o vliv najednou ucházejí světové mocnosti. V úterý na Kubu zamířila vysoká představitelka EU pro zahraniční politiku Federica Mogheriniová a ve stejný den tu své latinskoamerické turné zahájil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Kubánská diplomacie zároveň oznámila, že v zatím blíže neurčeném termínu na ostrov přijede i indický premiér Narendra Modi.

Čínský prezident Si Ťin-pching byl na Kubě loni v červenci a setkal se i s nemocným vůdcem Fidelem Castrem.

Rostoucí zájem o Kubu, která i přes smíření s USA odmítá jakékoli domácí politické změny, připomíná časy studené války. Revolucionáři se po svém vítězství v roce 1959 snažili najít spojence, aby nakonec skončili jako sice svérázný, ale přesto satelit Sovětského svazu.

Kuba se připravuje na invazi turistů z USA. Ubytovací kapacity nestačí - čtěte ZDE

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama
Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • jako předplatitel můžete přijít na prohlídku redakce? Provedeme Vás celým newsroomem a odpovíme na každou otázku. Těšíme se na Vás! Rezervujte si prohlídku
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
  • novinky pro předplatitele naleznete v rubrice Klub HN+?
reklama