Spojené státy ponechají v Afghánistánu současný počet 9800 vojáků až do konce letošního roku. Oznámil to v úterý americký prezident Barack Obama po jednání se svým afghánským protějškem Ašrafem Ghaním. Washington tak vyhověl žádosti Kábulu o pozvolnější tempo odchodu vojáků. O tom, kdy v příštím roce dojde k plánovanému snížení jejich počtu a na jakou úroveň, rozhodne Obama v průběhu letoška.

Bílý dům původně plánoval, že na konci roku zůstane v Afghánistánu zhruba 5000 příslušníků nebojové mise. Ghaní, který jednal s Obamou společně s de facto premiérem Abdulláhem Abdulláhem, ale amerického prezidenta požádal o "pružnější plán odchodu" v obavách ze sílícího vlivu organizace Islámský stát (IS) a očekávané jarní ofenzivy Talibanu.

Obama po jednání prohlásil, že konkrétní detaily odchodu dalších jednotek, k němuž dojde v příštím roce, oznámí později. Na konci příštího roku by však měl v zemi podle původních plánů zůstat pouze malý počet vojáků působících při velvyslanectví v Kábulu. 

Ghaního americká cesta, během níž veřejně poděkoval americkým vojákům za jejich oběti, je vnímána jako začátek vstřícnější spolupráce mezi oběma zeměmi po skončení éry ne vždy k Američanům přátelsky naladěného prezidenta Hamída Karzáího.

Související