Prohledávání trosek a vyprošťování obětí úterního leteckého neštěstí ve Francii bude kvůli náročnému terénu trvat několik dní. Trosky letadla jsou rozesety v těžko přístupných místech francouzských Alp zhruba ve výšce 2000 metrů nad mořem. Helikoptéry v místě tragédie vysazují horské záchranáře, kterým v pátrání pomáhá přes 300 policistů a 380 hasičů.

Francouzští záchranáři začali ve středu odpoledne vyzvedávat s pomocí vrtulníků první pozůstatky ze 150 obětí, které zahynuly při úterní havárii německého letadla v Alpách na jihozápadě Francie. Oznámilo to francouzské četnictvo operující v oblasti.

Záchranné práce vedle těžko přístupného terénu komplikuje i nepříznivé počasí. V noci pršelo a sněžilo, což znamená, že povrch svahu tvořený pískem a kamením je mimořádně kluzký. Podle meteorologů se počasí zlepší ve čtvrtek. Pro lety helikoptér jsou nicméně středeční povětrnostní podmínky příznivé.

Pátrači objevili zatím jen jednu ze dvou černých skříněk z letadla, kterou náraz značně poškodil. Jde o tu se zvukovým záznamem z letové kabiny, nalezenou v úterý. Prezident Hollande na tiskové konferenci uvedl, že úřady našly schránku druhé černé skříňky, samotnou skříňku však ne.

Druhá černá skříňka se stále hledá

"Musíme vědět, co se stalo. Dlužíme to pozůstalým," dodal Hollande. Francie podle něj má experty světové úrovně, kteří jsou schopní záhadu kolem spadlého letadla rozluštit.

"Je příliš brzo na to, abychom řekli, co se přesně stalo. Musíme analyzovat hlasy a zvuky, které jsme získali z první černé skříňky," uvedl na tiskové konferenci Rémi Jouty z Úřadu pro vyšetřování a analýzy pro bezpečnost civilního letectví (BEA). Úřad prozatím neřekl, jak dlouhý je záznam. První nosné informace o vývoji analýz by mohly být sděleny v příštích dnech, uvedl Jouty.

"Právě jsme dokázali získat použitelná data z CVR (zvukového záznamníku z kokpitu)," řekl Jouty. Vyšetřovatelé ale v této fázi stále nemají "absolutně žádné vysvětlení" k příčině havárie. Je také příliš brzy na závěry. "V této fázi neuzavíráme žádnou hypotézu," upozornil Jouty.

Další důležitou informací podle něj je, že letadlo letělo až do konečného nárazu v horách a neexplodovalo už za letu.

Poslední hlášení z letadla se týkalo rutinní žádosti o povolení, aby stroj mohl pokračovat v letu.

Na místo neštěstí přijela Merkelová i Hollande

Do obce Seyne-les-Alpes poblíž místa pádu letadla dorazila německá kancléřka Angela Merkelová, španělský premiér Mariano Rajoy a francouzský prezident Francois Hollande.

Merkelová a Hollande dorazili společně vojenskými vrtulníky, zatímco Rajoy dorazil autem. Pozdravili se se záchranáři a policisty, a poděkovali jim za jejich práci.

"Jménem Francie vyjadřuji kancléřce Merkelové a premiérovi Rajoyovi mé nejhlubší kondolence," uvedl Hollande na tiskové konferenci v Seyne-les-Alpes. Ten ještě jednou poděkoval policii, hasičům a záchranářů za jejich práci. "Neměli možnost nikoho zachránit, protože nehodu nikdo nepřežil," připomněl s tím, že letadlo se zřítilo ve velmi nepřístupném místě.

"Chceme identifikovat oběti, to má prvořadý význam," uvedl španělský premiér Mariano Rajoy. Ten vyjádřil rodinám obětí hlubokou soustrast. Mezi oběťmi bylo podle posledních informací 51 lidí, připomíná televize BFM TV.

Na přání německé kancléřky Merkelové, vojenský vrtulník společně s ní a s prezidentem Hollandem přeletěl nad místem neštěstí.

Na místo neštěstí dorazili také experti z francouzského Úřadu pro vyšetřování a analýzu, kteří zkoumají okolnosti nehody. Vyšetřování nehody by mělo trvat několik dnů. Francouzská prokuratura prozatím klasifikuje zřícení letadla jako zabití z nedbalosti. 

Šéf Lufthansy Carsten Spohr, která nízkonákladovou společnost Germanwings vlastní, očekává, že první informace o příčinách nehody budou známy poměrně rychle. "Podrobné vyhodnocování ale potrvá déle," prohlásil Spohr.

"Je to pro nás všechny nevysvětlitelné," řekl Spohr po minutě ticha, kterou za oběti neštěstí drželi zaměstnanci skupiny. "Letadlo bylo v bezvadném technickém stavu a oba piloti byli zkušení," dodal.

Podle prokurátora Bricea Robina je zatím příliš brzo na to, hovořit o příčině nehody. "Víme jen, že letadlo velmi rychle ztratilo výšku a z 12 tisíc metrů kleslo na 2000 metrů," řekl televizní stanici BFM TV. Piloti nicméně nevyslali nouzový signál, poplach vyhlásilo francouzské oddělení řízení letového provozu.

Spekulace o příčinách nehody se točí především kolem dvou možných verzí. "Jedna z možných variant je, že došlo k dekompresi letounu a posádka, která zahájila nouzové klesání, ztratila vědomí," popsal v rozhovoru pro DVTV kapitán Airbusu A320 Karel Mündel.

Vedle poklesu tlaku v kabině se mluví také o možném zamrznutí senzorů. To vedlo například k tragédii letounu Air France, který se v roce 2007 zřítil do Atlantiku. Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod nicméně serveru Aktuálně.cz řekl, že na podobnou závadu to v případě tragického letu 4U 9525 z Barcelony do Düsseldorfu nevypadá.

O teroristický čin zřejmě nešlo

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v rádiu RTL řekl, že musí být posouzeny všechny možné verze, proč k tragédii došlo. Teroristický útok ale podle něj "není variantou, na kterou se soustředíme".

"Trosky letadla jsou rozesety na ploše jednoho a půl hektaru, protože šlo o silný náraz. Ale ukazuje to, že letadlo zřejmě neexplodovalo," citovalo ho francouzské rádio.

Cazeneuve zároveň potvrdil, že černá skříňka, která byla v úterý objevena, je záznamem z letové kabiny. "Je poškozená, ale mohou se z ní získat důležité informace," dodal.

Zařízení ve středu začali analyzovat vyšetřovatelé. "Doufáme, že první výsledky budeme mít již dnes později odpoledne. Je ale možné, že analýza černé skříňky zabere několik dnů," uvedl prokurátor Brice Robin.

Záchranáři se nyní soustřeďují na pátrání po druhé černé skříňce. Nadále také pokračuje zajištění místa tragédie a s tím související podrobné fotografické zdokumentování trosek. Součástí středečních prací je také lokalizace částí motorů.

Germanwings zrušil desítky letů

Část posádek německých nízkonákladových aerolinek Germanwings po nehodě odmítla letět. Společnost kvůli tomu zrušila v úterý odpoledne zhruba 30 spojů. Ve středu zrušila jeden let a na dalších 40 využila letadla a posádky dalších firem. Aerolinkám pomáhá mateřský koncern Lufthansa i konkurenční firmy Air Berlin a TuiFly. Spojení Germanwings na linkách do Prahy nicméně funguje bez omezení.

"Některé posádky nejsou ani dnes schopny nasazení kvůli smutku a velké emocionální zátěži. Společnost má pro to pochopení, kolegové ztratili v posádce havarovaného stroje část dobrých přátel," uvedly aerolinky v tiskovém prohlášení.

Zaměstnanci Lufthansy a Germanwings ve středu v 10:53 středoevropského času uctili po celém světě oběti úterního neštěstí.

Vlajky před spolkovými úřady v Německu budou do pátku spuštěny na půl žerdi. Památku 150 lidí, kteří při nehodě zahynuli, si ve čtvrtek připomene německý parlament. Truchlí mimo jiné gymnázium v západoněmeckém Halternu, jehož 16 studentů a dvě učitelky letadlem cestovali. Španělsko, jehož občané osudným spojem rovněž letěli, vyhlásilo třídenní smutek.

Na místo tragédie ve středu zamířila německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a španělský premiér Mariano Rajoy. Do obce Seyne-les-Alpes, která nyní slouží jako základna záchranářů, dorazili také příbuzní obětí. Úřady pro ně připravili zázemí v místní škole a k jejich ubytování nabídla své domy i řada obyvatel.

Mezi cestujícími byli i Britové, Australané a Mexičané

Na palubě letadla bylo podle šéfa Germanwings Thomase Winkelmanna 72 Němců, 35 Španělů, po dvou lidech z Austrálie, Argentiny, Íránu, Venezuely a Spojených států a po jednom člověku z Británie, Nizozemska, Kolumbie, Mexika, Japonska, Dánska a Izraele. Národnost dalších pasažérů zatím není známa.

Aerolinky prozatím upřesnily národnost lidí na palubě, seznam ale není konečný. Šéf aerolinek Germanwings Thomas Winkelmann řekl, že na palubě bylo podle aktuální bilance 72 Němců a 35 Španělů, osudným spojem letěli i občané Austrálie, Spojených států, Británie či Íránu. Češi na palubě podle všeho nebyli.

Velký smutek panuje v Halternu na západě Německa. Při neštěstí totiž zahynulo 16 studentů tamního gymnázia a dva vyučující, kteří se vraceli z výměnného pobytu ve Španělsku.

Podle španělského listu El País to ale pro absolventy výměnného pobytu mohlo dopadnout jinak. Jedna z dívek si totiž u hostitelské rodiny zapomněla občanský průkaz a neměla být vpuštěna na palubu letadla. V tom případě by prý neodcestovala celá třída.

Studentka, jejíž jméno nebylo zveřejněno, zavolala svou hostitelskou rodinu, které se podařilo průkaz včas dovézt na barcelonské letiště, i když Llinars je od katalánské metropole 50 kilometrů a v úterý ráno byl na místních dálnicích hustý provoz a špatné počasí.

Pobytu se přitom nemohli zúčastnit všichni zájemci. "Já jsem vlastně chtěla letět také," řekla listu Die Welt nejmenovaná 16letá dívka poté, co se v Halternu zastavila u schodiště tamního gymnázia, které se proměnilo v hlavní pietní místo ve městě.

Míst ale nebylo dost pro všechny. "A tak jsme losovaly. Vyhrála jiná holka z pořadníku," podotkla a zarazila se. "Vyhrála" není vhodné slovo, ale tehdy to prý tak vnímala.

Kapitán Airbusu A320: Není možné, aby si piloti hor nevšimli

Kapitán Airbusu A320: Není možné, aby si piloti hor nevšimli

Kapitán Airbusu A320: Není možné, aby si piloti hor nevšimli