Německý tisk se dohaduje o příčinách úterního zřícení Airbusu A320 společnosti Germanwings a připomíná v této souvislosti problémy s palubním počítačem, které měl jiný typ airbusu loni v listopadu. Média se také zabývají šokem, jaký tragédie způsobila, a kritizují senzacechtivost některých reportérů.

"Neštěstí připomíná, jak téměř došlo ke katastrofě při letu Airbusu A321 z Bilbaa do Mnichova v listopadu 2014," napsal server Spiegel Online. "Senzory na trupu tehdy zamrzly a dodávaly špatná data o postavení stroje. Palubní počítač pak zahájil strmý sestup. Jen díky zkušenosti pilota nedošlo k nehodě, protože počítač vypnul a převzal kontrolu nad letadlem," připomněl.

Nejčtenější německý deník Bild kromě poruchy počítače spekuluje i o možném náhlém poklesu tlaku v kabině. Piloti podle listu mohli chtít rychlým sestupem zajistit dost vzduchu pro cestující, ale manévr nezvládli. List také nevylučuje možnost teroristického útoku, přestože ji už dříve odmítly německé i francouzské úřady.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung je nutné příčinu katastrofy co nejrychleji zjistit. "Všechny díly, u nichž je podezření, že by mohly z Airbusu A320 udělat nebezpečné letadlo, musejí být okamžitě vyměněny," apeluje list. Připomíná, že A320 je nejúspěšnější modelová řada evropského výrobce letadel Airbus a že aerolinky po celém světě používají k letům na krátkou a střední vzdálenost zhruba 3700 těchto strojů.

Deník Süddeutsche Zeitung se zabývá zpravodajstvím o letecké katastrofě a odsuzuje senzacechtivost některých reportérů. Vadí mu zejména přílišné detaily, s nimiž některé televize přicházely. "Například když jeden z reportérů uvádí, že práce na místě zřícení budou na noc přerušeny, a vypráví o vlcích, kteří se tam v horách pohybují. A mohli by nyní sežrat části těl. Můžeme jen doufat, že se žádní příbuzní obětí v tento den nedívají na televizi," napsal deník.

Na pozůstalé po obětech se zaměřuje deník Die Welt. "Smrt tolika lidí při zřícení letadla vyvolává nejen zděšení, ale také prázdnotu. Je mnohem bolestivější, protože neštěstí vtrhlo do života tak náhle," napsal list v komentáři, k němuž připojil telefonní čísla na psychologickou pomoc pro pozůstalé.

Související