Vedení BBC se rozhodlo nepokračovat v další spolupráci s kontroverzním moderátorem motoristického pořadu Top Gear. Televize to oznámila na svých webových stránkách. Dosavadní smlouva mu vyprší koncem měsíce. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Vedení Clarksona před více než dvěma týdny odvolalo, když fyzicky napadl producenta show. Moderátor se k rozhodnutí BBC zatím nevyjádřil. 

"S lítostí jsem dnes řekl Jeremymu Clarksonovi, že BBC neobnoví jeho smlouvu," uvedl podle agentury AFP v prohlášení generální ředitel veřejnoprávní stanice Tony Hall.

Clarkson by podle The Telegraph měl moderovat nový pořad na komerční stanici ITV.

Vyšetřování incidentu vedl šéf skotské BBC Ken MacQuarrie, který osobně vyslechl obě strany i svědky potyčky. Výsledky pak tlumočil generálnímu řediteli. O svém odchodu mluvil Clarkson již koncem minulého týdne.

Richard Hammond a James May, kteří s Clarksonem pořad uváděli, dali již dříve najevo, že show budou moderovat buď všichni, nebo ani jeden. Na svém twitterovém účtu vyjádřil lítost nad tak smutným koncem. "Byla to neskutečná jízda," napsal Hammond. Podle agentury Reuters pořad sleduje asi 300 milionů lidí a vysílá se ve více než 200 zemích, včetně Česka.

Proti odchodu Clarksona z BBC protestovali i lidé na sociálních sítích, Stig (tajemný jezdec Top Gearu) koncem minulého týdne přijel tankem před hlavní budovu BBC, kde předal petici s milionem podpisů na podporu Jeremyho Clarksona.

Hammond a May teď absolvují světové turné tzv. živých show Top Gear Live, na které mají uzavřené smlouvy do letošního září. Prahu takto navštívili v loňském roce. BBC má momentálně nasmlouvaná představení ve Velké Británii, Africe i Austrálii. 

Clarkson už byl před odvoláním "v podmínce" kvůli svým dřívějším kontroverzním výrokům. Například označoval Mexičany za "lenochy a budižkničemy". Loni v květnu dostal "poslední varování" kvůli tomu, že použil rasistický výraz. Tehdy byl upozorněn na to, že v případě další urážlivé poznámky "kdekoli a kdykoli" bude propuštěn.

Kdy se pořad vrátí na druhý program BBC a kdo bude Top Gear moderovat, televize neupřesnila. Ostrovní média nejčastěji hovoří o rozhlasovém moderátorovi Chrisu Evansovi.

Související