Turecký parlament v pátek schválil nový kontroverzní zákon o policii, který umožňuje tvrdší zásahy proti demonstrantům. Informovala o tom turecká média.

Zákon dlouho blokovala opozice, která jej považuje za důkaz, že se vláda před červnovými volbami snaží zastrašit své kritiky. Policie nyní může na demonstracích použít střelné zbraně, posílí se i její pravomoci při zatýkání a sledování.

Tureckému novináři hrozí až osm let vězení za zveřejnění tajných informací - čtěte ZDE

Projednávání zákona v parlamentu bylo dlouhé a plné vášní. Poslanci vládního a opozičního tábora se několikrát střetli a došlo i ke rvačkám. Navzdory opozičním obstrukcím ale nakonec většina zákonodárců hlasovala pro jeho přijetí.

Opozice mluví o tom, že se vládní Strana práva a spravedlnosti (AKP) snaží vytvořit z Turecka policejní stát. Zákon je podle ní namířen proti kurdské menšině a protivládním demonstrantům, které má policie umlčet.

Stejné výhrady mají i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv, jako jsou Amnesty International, Freedom House či Human Rights Watch.

Parlamentní volby se v Turecku uskuteční 7. června. Prezident Recep Tayyip Erdogan doufá, že jeho AKP získá dvoutřetinovou většinu mandátů, která by umožnila změny ústavy a vytvoření prezidentského systému.

Turecko zažilo velkou vlnu protivládních protestů v roce 2013. Demonstrace tehdy vypukly v Istanbulu, původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

Související