Nejméně 24 mrtvých si vyžádal útok ozbrojenců z radikálního islámského hnutí Šabáb na hotel v centru Mogadiša, který je oblíbený mezi vládními činiteli.

Islamisté přepadli komplex v pátek odpoledne, boje trvaly až do sobotního rána, kdy policejní a vojenské jednotky budovu zcela ovládly, uvedla agentura AP.

Šabáb v sobotu sdělil, že některým bojovníkům zapojeným do incidentu se podařilo uniknout. Skupina pohrozila dalšími útoky.

"Mezi mrtvými jsou civilisté, ostraha hotelu a vládní vojáci," uvedla policie s tím, že dalších nejméně 28 lidí utrpělo zranění. Na seznamu obětí je také somálský velvyslanec ve Švýcarsku, který zároveň stál v čele somálského zastoupení v ženevském sídle OSN.

Šest mrtvých je ze strany útočníků, napsala AP.

Páteční útok na hotel podle svědků začal odpálením sebevražedného atentátníka u vstupu do hotelu. Do budovy poté pronikli ozbrojenci. Z místa se ozývala střelba a výbuchy celou noc.

Ještě v pátek večer policie oznámila, že z části hotelu se jí podařilo útočníky vytlačit.

Na zmíněný hotel, který je populární mezi poslanci, vysokými úředníky či místní zámožnou vrstvou, se radikálové zaměřili v minulosti opakovaně. Asi před dvěma týdny u komplexu explodovalo auto naložené trhavinami, tehdy zahynuli dva lidé. 

Milice Šabáb, které se k útoku přihlásily, se hlásí k al-Káidě a do roku 2011 ovládaly velkou část Somálska, ale mezinárodní operace afrických vojáků je přinutila se z většiny území stáhnout.

Jsou stále přítomné v některých venkovských oblastech, díky tlaku afrických armád už však nejsou schopné dobývat území zpět. I tak ale dokážou organizovat útoky na vládní cíle ve městech i v metropoli.

Související