Do bojů o funkci prezidenta Spojených států se s velkou pravděpodobností brzy zapojí bývalá šéfka přední světové počítačové společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinová. Jednašedesátiletá podnikatelka, která už za republikány kandidovala před pěti lety do Senátu, v neděli v televizi Fox News sdělila, že své plány by mohla oznámit na přelomu dubna a května.

Fiorinová označila pravděpodobnost svého vstupu do kampaně před volbami v příštím roce za "vyšší než 90 procent", uvedla agentura Reuters. Dodala ale, že zatím svou kandidaturu oficiálně oznámit nemůže, protože ještě sestavuje volební tým a získává podporu a finanční zdroje.

Fiorinová řídila Hewlett-Packard v letech 1999 až 2005 a udělala z něj největšího výrobce počítačů na světě. V té době byla považována za jednu z nejvlivnějších žen podnikatelského světa. V roce 2005 byla Fiorinová nucena odstoupit z vedení firmy kvůli sporům o další strategii.

Působila poté jako poradce republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina a v roce 2010 svedla neúspěšný souboj o kalifornské křeslo v Senátu s demokratickou držitelkou tohoto úřadu Barbarou Boxerovou.

Jako první ohlásil před týdnem svou kandidaturu na prezidenta USA texaský republikánský senátor Ted Cruz. Očekává se, že mezi republikány bude zájem o prezidentskou kandidaturu mimořádně veliký.

Ke Cruzovým možným soupeřům v rámci Republikánské strany patří například guvernér Wisconsinu Scott Walker či bývalý floridský guvernér Jeb Bush. Mezi demokratkami je nejvýznamnější možnou adeptkou bývalá senátorka a ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Související