Italská veřejnoprávní televize RAI v pondělí upozornila, že od nynějška již nebude zveřejňovat videa vyráběná extremistickou organizací Islámský stát (IS), která takto například informovala o vraždách svých zajatců. 

"Po období analýzy a reflexe jsme se jako obecně prospěšná společnost rozhodli zcela jasně," řekl generální ředitel RAI Luigi Gubitosi před poslanci dolní komory italského parlamentu. "Nebudeme vysílat příběhy, které IS vyrábí pro svou propagandu," dodal podle serveru listu Il Messaggero s tím, že zpravodajství RAI bude spoléhat jen na zpracování událostí svými vlastními novináři.

Gubitosi vystoupil před parlamentním výborem zabývajícím se regulací internetu. Výbor připravuje opatření "na ochranu lidské důstojnosti před podněcováním k nenávisti, násilí a diskriminaci".

IS se dostal do širšího povědomí západní veřejnosti v posledním roce zveřejňováním násilné smrti svých zajatců, zejména Američanů a Britů. V záběrech se objevila jejich těla s uřezanými hlavami. V únoru ukázali islamisté prostřednictvím videa upálení zajatého jordánského pilota a naposledy v posledních 24 hodinách stínání hlav osmi mužů, údajně šíitských muslimů.

V médiích se již delší dobu diskutuje o tom, že by se propagandě IS neměl poskytovat přílišný prostor. Islamisté se prosazují zejména na internetových sociálních sítích a v mikroblozích.

Bezdůvodnému zveřejňování podobných videí se vyhýbá také Česká televize, které to ukládá zákon, její kodex i vnitřní redakční pravidla. V kodexu ČT se mimo jiné uvádí, že detailní záběry na oběti násilných činů jsou zveřejňovány jen výjimečně a se souhlasem šéfredaktora. "Pokud záběry vůbec použijeme, důsledně zakrýváme tvář oběti. Jsme si vědomi i dalších rizik, která z těchto záběrů pro společnost vyplývají, a průběžně vše vyhodnocujeme," sdělila ČTK mluvčí televize Alžběta Plívová.

Související