Moskevský městský soud odmítl Straně pokroku, vedené opozičním předákem Alexejem Navalným, právo zúčastnit se voleb v Rusku. Oznámil to list Kommersant na svém webu.

"Soudci nás pozorně vyslechli, pak se vzdálili k poradě a za tři minuty ohlásili rozhodnutí, které - podle všeho - bylo předem přijaté," řekl listu tajemník a právník nové strany Dmitrij Krajněv.

Navalného spolupracovníci se hodlají odvolat k vyšší instanci a popřípadě spor předložit Evropskému soudu pro lidská práva. Připouštějí ale, že tyto soudní spory mohou trvat ještě roky. Sám Navalnyj nevylučuje, že se parlamentních voleb v příštím roce opět nebude smět zúčastnit žádná skutečně opoziční strana.

Formálním důvodem, proč úřady brání Straně pokroku v připsání mezi 73 povolených politických uskupení, a tím i účasti ve volbách, byla prý skutečnost, že tato opoziční strana nestihla včas zaregistrovat své odbočky v nejméně 44 z ruských regionů.

Moskevský městský soud odmítl stížnosti opozičníků na naschvály a nepřízeň úřadů, a tím dal za pravdu ministerstvu spravedlnosti.

Navalnyj patřil na přelomu let 2011 a 2012 k hlavním vůdcům masových demonstrací proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Od té doby byl ve dvou procesech odsouzen k podmíněným trestům za údajné podvody a zpronevěru. Opozičník považuje všechny procesy za vykonstruované a tvrdí, že se ho Kreml snaží tímto způsobem umlčet. Kvůli pravomocnému odsouzení se nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

Související