Průběžné výsledky sobotních prezidentských voleb v Nigérii zatím ukazují na vítězství opozičního kandidáta a někdejšího vůdce vojenské junty Muhammada Buhariho nad nynější hlavou státu Goodluckem Jonathanem. V úterý to napsala agentura Reuters, která získala od centrální volební komise výsledky po sečtení hlasů ve třech čtvrtinách z 36 nigerijských států.

Pokud volby vyhraje skutečně Buhari, bude to v této největší a nejbohatší africké zemi vůbec poprvé, kdy opoziční kandidát ve volbách sesadil stávajícího prezidenta.

Konečné oficiální výsledky se čekají během úterý. Panují obavy, že po jejich oznámení vypuknou násilnosti jako po prezidentských volbách v roce 2011, kdy přišlo o život kolem tisíce lidí. "Lidé mají strach," potvrzuje podle agentury AFP obyvatelka města Kaduna Elizabeth Anthonyová. Násilí se předpokládá zvlášť v případě, že zvítězí muslimský kandidát Buhari nad křesťanem Jonathanem.

Podle údajů zveřejněných agenturou Reuters má Buhari prozatím 11,5 milionu hlasů, Jonathan o dva miliony méně. Reuters rovněž uvedla, že mluvčí nigerijské koalice opozičních stran v úterý ohlásil vítězství. Volební komise ale zatím prvenství Všepokrokového kongresu (APC) oficiálně nepotvrdila. V Nigérii se 170 miliony obyvatel mohlo hlasovat zhruba 60 milionů lidí.

Pokud volby vyhraje skutečně Buhari, bude to v této největší a nejbohatší africké zemi vůbec poprvé, kdy opoziční kandidát ve volbách sesadil stávajícího prezidenta.

O prezidentský úřad se ucházelo 14 kandidátů. Šanci podle průzkumů mají ale jen Jonathan a Buhari. Jonathan kandiduje za Lidovou demokratickou stranu, která dosud vyhrála všechny volby od přechodu země k demokracii v roce 1999. Buhari stojí v čele opoziční koalice Všepokrokový kongres.

Vedle hlavy země vybírali Nigerijci také 109 členů Senátu a 360 poslanců Národního shromáždění.

Související