Ukrajinský prezident Petro Porošenko sestavuje mezinárodní tým svých poradců, jehož členy se mohou stát bývalí vysocí vládní činitelé řady evropských států. Jedním z nich bude bývalý předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda, který potvrdil, že nabídku ve středu přijal. Mezi oslovenými byli podle ukrajinských medií i bývalý švédský ministr zahraničí Carl Bildt nebo litevský expremiér Andrius Kubilius.

Podle zpravodajského serveru Cenzor tým sestavuje šéf Porošenkových poradců Michail Saakašvili, někdejší gruzínský prezident, který působí jako Porošenkova pravá ruka už od loňského roku. 

"To působení podle dosavadních informací bude poměrně široké, ale s důrazem na aplikaci reforem. Jak jsme my čelili výzvě nahradit odumírající odvětví, jako například strojírenský průmysl, odvětvími novými, aby lidé měli šanci na práci, tak přesně takové těžké přechodné období čeká Ukrajinu," řekl Dzurinda slovenskému listu Denník N ke své účasti ve formujícím se týmu Porošenkových poradců.

Bývalý dvojnásobný slovenský premiér Dzurinda stál v čele vlády v letech 1998 až 2006, kdy Slovensko uskutečnilo bolestivé reformy, které ale podle ekonomů přilákaly do země zahraniční investory. Poradcem ukrajinské vlády se už dříve stal bývalý ministr financí v Dzurindově vládě Ivan Mikloš. Dzurinda i Mikloš jsou v současnosti poslanci slovenského parlamentu, oba loni vystoupili z mateřské Slovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany, která byla v minulosti nejsilnější stranou slovenské pravice.

Kubilius prý už na nabídku kývl. "Saakašvili mi zavolal a vyjmenoval známé evropské politiky, kteří se mohou stát členy skupiny poradců. S účastí jsem souhlasil," řekl litevský expremiér baltské agentuře Delfi.

Podle kyjevského serveru Cenzor nabídku zvažuje například i šéf zahraničního výboru Evropského parlamentu Elmar Brok nebo švédský ekonom Anders Aslund, který byl už poradcem někdejšího ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy. 

Úkol poradců bude podle Kubiliuse dvojí: budou dávat ukrajinské vládě rady, jak postupovat s hospodářskou a správní reformou, a zároveň budou program prozápadní ukrajinské vlády propagovat v Evropě. Kdy se tým poradců ujme svých funkcí, není podle litevského expremiéra zatím jasné.

Související