Izraelská armáda údajně úspěšně vyzkoušela nový protiraketový obranný systém, který vyvíjí ve spolupráci se Spojenými státy. Informoval o tom list The Jerusalem Post. Takzvaný Davidův prak (David's Sling) by údajně mohl začít fungovat už příští rok.

Podle ministerstva obrany se zkoušky nového systému konaly minulý týden a toto úterý, tedy v den, kdy měla uplynout lhůta pro dosažení dohody při jednáních o íránském jaderném programu; rozhovory však dál pokračují. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjednávání šesti mocností s Teheránem dlouhodobě kritizuje. V případné dohodě vidí ohrožení izraelské bezpečnosti.

Nový systém je podle odborníků schopen zasáhnout cíle ohrožující celé území Izraele, včetně raket vypálených ze Sýrie či Libanonu. Bude tak moci čelit hrozbě, kterou pro zemi údajně představuje šíitské radikální hnutí Hizballáh, jež v obou zmiňovaných zemích působí.

Ministr obrany Moše Jaalon uvedl, že do ostrého provozu by se systém mohl dostat už v roce 2016.

Davidův prak podle americké společnosti Raytheon, která se na jeho vývoji podílí, doplní dosavadní obranný systém přezdívaný Železná kupole (Iron Dome). Ten se soustřeďuje na ničení střel krátkého doletu. Nově tak bude izraelská armáda schopna zneškodnit střely s doletem 100 až 200 kilometrů.

Videoprezentace Davidova praku

Podle agentury Reuters úspěšné testy zvýší pravděpodobnost, že američtí zákonodárci vyhoví izraelské žádosti a poskytnou Tel Avivu další prostředky na financování projektu.

V březnu Izrael požádal Kongres o dodatečných 317 milionů dolarů (asi 8,1 miliardy korun). Obamova administrativa zákonodárce už dříve požádala o prostředky na podporu společných projektů s izraelskou armádou na účetní rok 2016 ve výši 158 milionů dolarů (čtyři miliardy korun).

Související