Nejméně 147 mrtvých a 79 zraněných si ve čtvrtek vyžádal útok islamistů na univerzitu v Keni, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Součástí bilance obětí nejsou čtyři útočníci, jež zabily bezpečnostní síly. Úřady se po zásahu pustily do evakuace přeživších z objektu kolejí. K útoku se přihlásilo somálské islamistické hnutí Šabáb, které před dvěma lety spáchalo podobný masakr v nákupním centru přímo v metropoli Nairobi.

Útok si vyžádal oběti především z řad studentů. Mezi mrtvými je také pět členů ozbrojených složek, z toho dva policisté, voják a dva strážci. Kromě toho byli zabiti čtyři útočníci. Jde o zdaleka nejhorší bilanci mrtvých při teroristickém útoku na keňském území od roku 1998, kdy při pumovém útoku proti velvyslanectví USA zahynulo 224 osob a tisíce jich byly zraněny.

"Smrt 147 osob je potvrzená," oznámilo na internetu keňské ústředí pro mimořádné události. Dalších 79 lidí utrpělo zranění, přičemž devět z nich je v kritickém stavu. Z areálu bylo evakuováno 587 studentů.

Útok se stal ve východokeňském městě Garissa, které leží asi 150 kilometrů západně od somálské hranice. Severní a východní oblasti Keni, které se Somálskem sousedí, jsou poměrně často vystaveny útokům Šabábu napojeného na Al-Káidu. Islamisté se tak mstí za zapojení Keni do potírání islamistů v Somálsku.

Ozbrojenci oblečení do vojenských uniforem ráno u vstupu do areálu univerzity zastřelili nejprve dva její strážce. Poté vtrhli do kolejí, kde jsou ubytovány stovky studentů. Podle očitých svědků vyřvávali, kdo je křesťan a kdo je muslim. Křesťany většinou na místě zastřelili, muslimy propouštěli.

Přivolané bezpečnostní síly následně na jednu z budov obsazených útočníky zaútočily a čtyři pachatele usmrtily. Z ozbrojených složek přišli o život dva policisté a jeden voják.

Keňské úřady uvedly, že útok zosnoval Mohamed Kuno, známý též jako Mohamed Dulyadin, napůl Keňan, napůl Somálec, který do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Keňské úřady vypsaly za informace vedoucí k zadržení asi 35letého muže odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (5,5 milionu Kč).

Útok ostře odsoudily mezi prvními USA, Francie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Washington a Paříž nabídly veškerou potřebnou pomoc.

V Keni radikálové spáchali už několik velkých atentátů. Útok na nákupní centrum Westgate v metropoli Nairobi v roce 2013 stál životy 67 lidí, přičemž 170 dalších jich bylo zraněno. Organizátora této akce v březnu zabil bezpilotní letoun americké armády.

V letech 2012 až 2014 zahynulo při útocích milic Šabáb na keňském území podle policejních statistik přes 300 lidí. Z toho jen v Garisse jich radikálové zabili skoro čtyři desítky.

Související