Minimálně 18 lidí zahynulo a desítky dalších byly zraněny při čtvrtečním sebevražedném útoku ve východoafghánské provincii Chóst. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. Atentátník se odpálil v davu demonstrantů. K zodpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil.

Výbuch otřásl prostranstvím před sídlem guvernéra provincie Chóst ve stejnojmenném městě. V tu chvíli se před rezidencí shromáždily tisíce demonstrantů, aby protestovaly proti údajné korupci guvernéra Abdul Džabara Naímího. Jeden z organizátorů akce a předseda branného výboru afghánského parlamentu údajně přišel při útoku o obě nohy.

Město Chóst, které leží zhruba 30 kilometrů západně od pákistánské hranice, se stalo v minulosti několikrát terčem útoků radikálů z islamistického hnutí Tálibán.

V uplynulých měsících do provincie Chóst dorazily stovky tisíc lidí ze sousední neklidné pákistánské kmenové oblasti Severní Vazíristán, v níž pákistánská armáda provádí rozsáhlou operaci zaměřenou proti radikálům z Talibanu.

V jihoafghánské provincii Hílmand ve čtvrtek časně ráno zahynul šéf policie neklidného okresu Gerešk. Při cestě k jednomu z kontrolních stanovišť, na které zaútočili radikálové, prý najel na bombu nastraženou u silnice.

Související