Slovensko nadále není připraveno uznat samostatnost Kosova, řekl ve čtvrtek slovenský premiér Fico po schůzce se srbským kolegou Aleksandarem Vučičem. Fico také prohlásil, že Bratislava bez podmínek podporuje otevření prvních kapitol v procesu přístupu Bělehradu do EU.

"Stejně jako Srbsko ani Slovensko nemá dnes důvody pro změnu své pozice, co se týče Kosova. Nejsme připraveni přijmout samostatnost Kosova," uvedl Fico na tiskové konferenci. Tento postoj podle něj neznamená, že by Bratislava chtěla blokovat řešení problémů každodenního života obyvatel Kosova. "Velmi jasně bych oddělil každodenní život lidí od mezinárodního práva," doplnil.

"Chci poděkovat za podporu Slovenska v souvislosti s naší územní celistvostí, a to v otázce Kosova," reagoval Vučić. Řekl také, že postoj Bělehradu ohledně nezávislosti Prištiny je neměnný, což ale podle něj nebrání vzájemným rozhovorům s Albánci.

Slovensko dlouhodobě zachovává odmítavý postoj k osamostatnění bývalé jihosrbské provincie. Podle pozorovatelů to souvisí s obavami, že by kosovský příklad mohl vyvolat snahy o napodobení u příslušníků maďarské menšiny na jihu Slovenska.

Dopoledne se s Vučičem setkal slovenský prezident Kiska, který před loňskou volbou hlavy státu na rozdíl od oficiálního postoje Bratislavy řekl, že Slovensko by mělo uznat nezávislost Kosova. Dostal se tak do sporu s Ficem, kterého Kiska v rozhodujícím kole přímé volby prezidenta porazil.

Kosovo vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku v roce 2008. Srbsko i kosovští Srbové prohlásili, že svrchovanost Kosova nikdy neuznají. Samostatnost této bývalé srbské provincie ale již uznala zhruba polovina členských států OSN a většina členských zemí EU.

Fico po schůzce se srbským premiérem prohlásil, že Srbsko je připraveno na otevření prvních kapitol v přístupových jednáních s EU. "Chápu, že pro některé členské země jsou určité kapitoly důležitější než jiné. Ale nestavěl bych jako podmínku, že bychom měli začít kapitolami, které se týkají právního státu. Je naší povinností podporovat každého, kdo se chce připojit k Evropské unii," řekl Fico.

Také Kiska podle tiskového odboru prezidentské kanceláře na schůzce se srbským premiérem podpořil co nejrychlejší otevření prvních kapitol v přístupových jednáních Bělehradu s EU. Evropská perspektiva je podle Kisky jediným způsobem, jak trvale zajistit stabilitu a prosperitu celého regionu.

Související