Britská tajná služba údajně v nedávné minulosti sledovala komunikaci argentinských představitelů kvůli sporu o souostroví Falklandy.

Podle argentinských médií to vyplývá z informací poskytnutých někdejším analytikem americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwardem Snowdenem.

Napětí kolem britských ostrovů, na které si Argentina činí nároky, v poslední době opět vzrůstá.

Podle informací zveřejněných argentinskou televizní stanicí TN, která prý měla možnost exkluzivně nahlédnout do Snowdenových materiálů, vedla zvláštní britská zpravodajská jednotka JTRIG rozsáhlou operaci mezi lety 2006 až 2011.

Vládní služba tehdy údajně sledovala elektronickou komunikaci některých argentinských představitelů, šířila počítačové viry či falešnou propagandu po sociálních sítích. To vše s cílem zabránit tomu, aby Argentina přišla s novým pokusem o ovládnutí Falkland.

Buenos Aires ani Londýn se k těmto informacím dosud oficiálně nevyjádřily. Snowdenem zveřejněná data o rozsáhlých sledovacích programech v minulých letech vyvolala mezinárodní diplomatické napětí a vedla ke snahám o snížení pravomocí NSA.

Argentina si činí nárok na Malvíny, jak ostrovy sama nazývá, od roku 1833, kdy je Britové obsadili. Krátká válka o ostrovy v roce 1982 stála životy 600 argentinských a 255 britských vojáků.

Související