V Keni v neděli začal třídenní smutek na památku 148 obětí čtvrtečního masakru v univerzitním areálu v Garisse. V kostelích platí o velikonočních svátcích přísná bezpečnostní opatření.

Ke křesťanství se hlásí 83 procent Keňanů a mnozí z nich se bojí, že islámští extremisté, kteří zabíjeli v Garisse, se budou zaměřovat právě na křesťanskou komunitu při dalších útocích, jimiž pohrozili. Úřady identifikovaly jednoho ze střelců jako syna vládního zaměstnance.

K útoku v Garisse se přihlásily somálské islámské milice Šabáb, které se tak mstí za účast Keni na tažení proti Šabáb v Somálsku. V sobotu pohrozily, že budou v útocích v Keni pokračovat a že tamní města promění v potoky krve.

Podle ministerstva vnitra byl jedením ze čtyř usmrcených střelců Abdirahim Abdullahi, syn vládního zaměstnance. "Otec ohlásil bezpečnostním složkám, že jeho syn zmizel z domu... a pomáhal policii pátrat po synovi v době střelby v Garisse," sdělil mluvčí ministerstva vnitra. Policie údajně vystavila nahá těla čtyř střelců a požádala veřejnost, aby pomohla s jejich identifikací.

Podle zdravotníků bylo zatím identifikováno 54 obětí. Na nairobském stadionu bylo zřízeno středisko pro příbuzné obětí a autobusy rozvážejí 600 přeživších studentů a asi 50 zaměstnanců univerzity do jejich domovů.

Keňský deník The Nation se zabývá také okolnostmi zásahu policie - podle něj se čekalo plných sedm hodin na vyslání příslušníků zvláštního útvaru na místo útoku. Po příjezdu pak policejní komando teroristy zlikvidovalo do 30 minut. Novinářům také není jasné, proč na místo nejprve vyrazil ministr vnitra a velitel policie, než pak stejnou cestu vážili i členové bojového útvaru.

"Bezpečnost našich kostelů nám dělá velké starosti, zejména v tomto velikonočním období a také proto, že je zřejmé, že se ti útočníci zaměřují na křesťany," řekl katolický kněz Willybard Lagho z Mombasy. Kostely v tomto přímořském městě si prý k zajištění bezpečnosti věřících v průběhu mše najali ozbrojené policisty a také soukromé strážce.

U vchodu do katedrály v Nairobi v neděli stáli dva policisté se samopaly a uvnitř byli policisté v civilních šatech. U vstupu museli také věřící projít detektorem kovů a jeden z policistů prohledával automobily i jejich podvozky. Kostel v Garisse střežilo šest vojáků.

Úřady vyhlásily noční zákaz vycházení ve čtyřech provincích ležících na hranici se Somálskem a pobřežní oblasti navštěvované turisty hlídají ze vzduchu vrtulníky. 

Prezident Uhuru Kenyatta vyhlásil počínaje nedělí třídenní smutek za oběti masakru a jim mají být také věnovány dnešní mše. "Modlíme se, aby nám bůh pomohl a utišil nás v tak těžké době," řekl při mši v Garisse věřící Dominick Odhiambo. Pracuje tam jako instalatér, ale hodlá odjet do svého rodiště, protože se v Garisse bojí.

Biskup Joseph Alessandro poděkoval věřícím, že přišli v hojném počtu, a přečetl kondolence z celého světa. Kenyatta v televizním projevu prohlásil, že viníci budou přísně potrestáni. "Budeme proti terorismu bojovat až do konce. Zaručuji, že má vláda zareaguje co nejpřísněji," řekl. Zatím bylo zatčeno pět lidí a prezident prohlásil, že po dalších se pátrá.

Související