Keňské letecké síly v neděli bombardovaly dva tábory islámských milicí Šabáb v Somálsku. Podle agentury Reuters jde o první větší vojenskou reakci na čtvrteční krvavý útok somálských radikálů na keňskou univerzitu, kde přišlo o život nejméně 148 lidí, hlavně studentů. Somálské milice zasažení táborů popřely a tvrdily, že střely dopadly do okolních polí.

Keňské stíhačky zaútočily na tábory Gondodowe a Ismaíl v oblasti Gedo u hranic s Keňou, upřesnila v pondělí keňská armáda. Následně pořízené letecké snímky prý navzdory oblačnosti v oblasti ukazují, že tábory byly zcela zničeny, řekl mluvčí keňské armády David Obonyo. Naopak obtížný je odhad počtu obětí.

"Zaměřili jsme se na tato dvě místa, protože podle získaných informací bojovníci milicí Šaláb právě odtud podnikají útoky na Keňu," vysvětlil agentuře Reuters armádní zdroj.

Mluvčí Šabábu Abú Musáb agentuře Reuters tvrdil, že se keňskému letectvu naopak nepodařilo zničit nic.

K masakru v univerzitním areálu v Garisse došlo ve čtvrtek zhruba 200 kilometrů od hranice se Somálskem. K útoku se přihlásily somálské islámské milice Šabáb, které se tak mstí za účast Keni na tažení proti islamistům v Somálsku. V sobotu pohrozily, že budou v útocích v Keni pokračovat a že tamní města promění v potoky krve.

Útok islamistů způsobí další problémy cestovnímu ruchu v Keni

Čtvrteční útok zřejmě způsobí další problémy cestovnímu ruchu v Keni, který klesá od roku 2013. Hoteliéři z oblastí kolem pobřeží Indického oceánu i v rozlehlých přírodních rezervacích s divokou zvěří již hlásí, že turisté ruší své cesty, napsala agentura Reuters.

Cestovní ruch je důležitou součástí největší ekonomiky východní Afriky. Od útoku somálských milic Šabáb v nákupním centru v Nairobi v roce 2013 se mu však nedaří dostat z poklesu a nejnovější útok zřejmě zmaří všechny dosavadní snahy vlády na jeho oživení.

Kvůli opakovaným útokům Šabábu a varováním před cestami do Keni vydanými zeměmi jako Británie, USA a Austrálie se keňské pláže lemované palmami vyprázdnily a hotely byly nucené začít propouštět zaměstnance. A hoteliéři varují, že budou muset zřejmě dále propouštět i po útoku na univerzitě, přestože se útok uskutečnil daleko od turistických oblastí.

"Očekávali jsme turisty z Británie, Německa, Francie, Austrálie a Asie, ale oni ruší své rezervace poté, co se dozvěděli o teroristickém útoku," uvedl majitel luxusního stanového kempu v rezervaci Maasai Mara Peter Kipeno. Jeho kemp má kapacitu 25 postelí. Jen ve čtvrtek, kdy se potvrdilo, že útok na univerzitě byl podle počtu obětí nejhorší v zemi od roku 1998, zrušilo své rezervace 19 návštěvníků.

Podél pobřeží již za první tři měsíce letošního roku zavřelo 23 hotelů. Také zde hoteliéři hlásí rušení rezervací, ale skutečný rozsah škod podle nich bude jasnější až v úterý, kdy se po velikonočních svátcích vrátí do práce zaměstnanci cestovních kanceláří v Evropě.

Související