Polsko hodlá na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí, která měří 200 kilometrů, postavit šest vysokých strážních věží. Informovala o tom v pondělí polská agentura PAP s odvoláním na mluvčí polské pohraniční stráže Miroslawu Aleksandrowiczovou.

Polské rozhodnutí tak následuje po rozhodnutí Moskvy umístit v kaliningradské enklávě mobilní taktické rakety Iskander v době, kdy panuje napětí mezi Ruskem a Západem kvůli konfliktu na východě Ukrajiny.

Aleksandrowiczová řekla, že náklady na výstavbu věží v Polsku by měly vyjít přinejmenším na 14 milionů zlotých (94,2 milionu korun). Většina finančních prostředků na tento projekt má přijít z fondů Evropské unie.

Věže dosáhnou výšky 35 až 50 metrů a budou mít vybavení, které umožní sledovat nepřetržitě okolí - ve dne i v noci. Polsko je rozmístí v různých vzdálenostech od hranic. Mluvčí uvedla, že věže by měly být v provozu do letošního června.

Podle polských celníků přecházelo během březnových víkendů hranici s Kaliningradskou oblastí 52 až 58 tisíc lidí - Poláků i Rusů. Loni přes tamní přechody přejelo celkem 3,2 milionu Poláků a 3,3 milionu Rusů.

Související