Malajsijský parlament v úterý přijal nový, přísný protiteroristický zákon, jehož cílem je v zárodku potlačit objevující se známky militantního islámu. Oponenti zákona ale uvádějí, že jde o tvrdou ránu zasazenou lidským právům, napsala agentura AFP.

Zákon o předcházení terorismu umožňuje úřadům zadržet bez obvinění osoby podezřelé z terorismu. Malajsijská politická opozice i skupiny na ochranu práv už vyzvaly k jeho stažení.

 

"Zavádí možnost dlouhodobého zadržování bez soudního procesu. Otevírá prostor pro zneužívání a je tragickou ranou zasazenou demokracii," řekl novinářům opoziční poslanec Surendran.

Malajsijské úřady vyjádřily znepokojení nad krvavým džihádem Islámského státu v Sýrii, k němuž se podle místní policie připojily desítky rekrutů z tradičně umírněné, převážně muslimské Malajsie.

V pondělí malajsijská policie oznámila, že zadržela 17 lidí včetně dvou mužů, kteří se před časem vrátili ze Sýrie. Policie zjistila, že údajně chystali teroristické útoky v hlavním městě Kuala Lumpuru.

Související