Republikán Rand Paul v úterý na svých internetových stránkách oznámil, že se příští rok bude ucházet o post amerického prezidenta. Stalo se to jen několik hodin před tím, než tento senátor ve svém domovském státě Kentucky oficiálně zahájí kampaň, uvedla agentura Reuters.

"Kandiduji na prezidenta, abych naši zemi vrátil k principům svobody a omezené vlády," napsal Rand Paul na svých internetových stránkách.

Už před časem svoji kandidaturu na post šéfa Bílého domu za republikány oznámil texaský senátor Ted Cruz. Očekává se, že mezi republikány bude zájem o prezidentskou kandidaturu mimořádně velký. V nejbližší době kandidaturu zřejmě oznámí dva další členové této strany: bývalý floridský guvernér Jeb Bush a guvernér státu Wisconsin Scott Walker.

Podle agentury AP není jasné, jak silnou podporu Paul, který je zastáncem tvrdé rozpočtové disciplíny, může mezi stoupenci hlavního proudu Republikánské strany kvůli svým poměrně liberálním názorům získat.

Jeho otec Ron Paul se několikrát neúspěšně ucházel o republikánskou nominaci. Opíral se přitom rovněž o podporu především lidí, kteří chtějí skromný stát a kteří se staví proti zvyšování daní.

Rand Paul se často dostává do sporů se špičkami vlastní strany, když kritizuje třeba velikost americké armády nebo navrhuje zmírnění některých drogových zákonů.

Kvůli přísné protidrogové politice musejí podle něho daňoví poplatníci nést vysoké náklady na věznění osob i s banálními delikty. Na rozdíl od svých spolustraníků Paul, který je povoláním oční lékař, nesouhlasí se sankcemi proti Íránu a Kubě.

Rand Paul byl do Senátu zvolen v roce 2010. Předloni na sebe přitáhl pozornost, když více než 12 hodin od řečnického pultu hřímal o hrozbě nasazení bezpilotních letounů proti americkým občanům na území USA.

Podle průzkumu listu The Washington Post a televize ABC News na lidi však z možných kandidátů o funkci prezidenta USA dělá nejlepší dojem demokratická politička Hillary Clintonová, někdejší americká první dáma a později ministryně zahraničí.

Související