Ruským vyšetřovatelům se ani 40 dnů po vraždě opozičního politika Borise Němcova nepodařilo najít a vyslechnout muže, který podle nich může být hlavním inspirátorem a objednatelem vražedného útoku.

Podle zprávy moskevského rozhlasu se Ruslan Geremejev skrývá v Čečensku, dokonce prý i s mlčenlivým souhlasem či snad aktivní podporou místních bezpečnostních složek.

V Rusku hořela jaderná ponorka. Podle Moskvy byl reaktor odpojený - čtěte ZDE

Údajný Němcovovův vrah Zaur Dadajev po zatčení vypověděl, že vražedný útok si objednal muž s přezdívkou "Ruslik", který zločincům za jejich čin vyplatil pět milionů rublů (2,3 milionu korun).

Vyšetřovatelé jsou podle rozhlasové stanice Echo Moskvy přesvědčeni, že "Ruslik" je Ruslan Geremejev, který pochází z vlivné čečenské rodiny. Jeho bratr Sulejman je ruským senátorem, další bratr Vacha zastává v Čečensku post okresního policejního velitele.

Najít v Čečensku Ruslana Geremejeva se moskevským policistům nepodařilo, a to ani po úřední žádosti o spolupráci adresované čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi. Podle spekulací se Geremejev nachází v čečenské vesnici Džalka, kde ho chrání blíže neurčení ozbrojenci.

Džalka je rodištěm poslance ruské Státní dumy Adama Delimchanova a jeho bratra Alimbeka Delimchanova, který je velitelem speciálního čečenského komanda Sever. Jeho příslušníky byli nejméně tři z pětice podezřelých, které ruská policie zadržela po Němcovově vraždě.

Čečenská policie prý o Geremejevovi a místě jeho pobytu nic neví. Pro advokáta Němcovovy rodiny Vadima Prochorova není toto tvrzení překvapivé.

"Problém je v tom, že podezřelí mají vysoce postavené ochránce, jejichž finanční možnosti jsou neomezené," konstatoval Prochorov. Nechápe prý ale, jak může takový stav tolerovat ruské ministerstvo vnitra a nejvyšší představitelé státu.

Související