Slovenská policie se znovu stala terčem kritiky kvůli údajně příliš razantnímu zásahu proti Romům ve vesnici na východě země, po kterém místní obyvatelé vyhledali lékařskou pomoc. Policisté použití síly popřeli, kamerový záznam podobně jako při jiných sporných akcích strážníci ani tentokrát nepořídili.

Debatu o přiměřenosti postupu policistů nejnověji odstartovala rozsáhlá policejní razie zaměřená na hledané osoby, kterou policisté uskutečnili na východním Slovensku před velikonočními svátky. Během akce zavítali i do vesnice Vrbnica a podle tamního starosty Jaroslava Tokára postupovali příliš razantně. Lékařské ošetření v nemocnici následně absolvovalo 15 osob, které tvrdily, že je policisté bili obušky. Krajský policejní ředitel Juraj Leško tvrdí, že policie vůči obyvatelům Vrbnice donucovací prostředky nepoužila.

Podobným výtkám čelila slovenská policie i před dvěma lety, kdy se členové zásahové policejní jednotky prý chovali agresivně vůči obyvatelům romské osady v Moldavě nad Bodvou. Případ nebyl dosud vyšetřen. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v reakci na zpochybňování práce policistů předloni ohlásil, že při podobných akcích budou strážníci používat kamery. K jejich nasazení dosud ale nedošlo, což kritizovala i slovenská média.

"Vrbnica je ukázkovým případem, kdy by video mohlo sehrát zásadní úlohu. Každá ze stran popisuje situaci úplně jinak," napsal list Denník N v reakci na rozdílné hodnocení policejní akce vedením samotné policie a obyvateli Vrbnice. Na chybějící videonahrávky z policejních akcí upozornil také slovenský prezident Andrej Kiska, který u příležitosti středečního Mezinárodního dne Romů zavítal do regionů a firem, kde žijí a pracují Romové.

Ministerstvo vnitra otázku nasazení kamer označilo spíše za technický problém. Videonahrávky ze svých zásahů v zemi už pořizují například speciální policejní jednotky nebo celníci.

Kontroverzní policejní akce v romských osadách nejsou jediným případem, kdy byla policie na Slovensku kritizována za postup vůči Romům. Desítka současných nebo bývalých policistů čelila obžalobě za to, že v roce 2009 šikanovali romské děti na policejní stanici. Soud je letos v únoru zprostil obžaloby, když neuznal coby důkaz nahrávky z údajného ponižování chlapců. Po odvolaní prokuratury případ prozkoumá odvolací soud.