Česká republika se obává zhoršení přístupu ke své části hamburského přístavu kvůli plánované výstavbě olympijských sportovišť v její blízkosti. Informoval o tom portál německého listu Die Welt.

Česká republika od roku 1929 v Hamburku využívá takzvaný Vltavský přístav (Moldauhafen), který je součástí areálu námořního přístavu. Na základě Versailleské smlouvy byl Vltavský přístav v roce 1929 na 99 let, tedy do roku 2028, propůjčen Československu. Od roku 1993 plochu o rozloze 30 000 metrů čtverečních spravuje Česká republika.

Česko, jakožto vnitrozemský stát, se nyní o svůj přístup k moři obává, píše Die Welt. Důvodem je plánovaná přestavba přístavu kvůli plánům na vybudování olympijské vesnice, stadionu a dalších sportovišť.

České velvyslanectví německému deníku sdělilo, že "jakékoli omezení přístupu k přístavu je nepřijatelné". Praha si rovněž stěžuje, že do plánů nebyla zasvěcena. "Ani velvyslanectví České republiky, ani ministerstvo dopravy, ani Ředitelství vodních cest České republiky nebyly německou stranou v této problematice osloveny," uvedla česká ambasáda ve vyjádření pro Die Welt.

V roce 2014 se přitom české ředitelství vodních cest hamburského přístavního úřadu (HPA) tázalo, zda plány na uskutečnění olympijských her zasáhnou i pozemky, které využívá Česká republika. "Dostali jsme oficiální odpověď, že areál pro olympijské hry se českého přístavního území netýká a jeho využívání nebude nijak omezeno," řekl Weltu obchodní přidělenec na českém velvyslanectví v Berlíně Tomáš Ehler.

"Z posledních zveřejněných ilustrací ale vyplývá, že to tak být nemusí," upozornil Ehler. Podle návrhů by totiž přístup k Vltavskému přístavu omezila nebo zcela znemožnila řada mostů. "Proto jsme letos v březnu od HPA žádali vysvětlení. Dosud jsme nedostali žádnou odpověď," dodal Ehler.

Český přístav v Hamburku nyní není využíván, ale české ministerstvo dopravy schválilo program jeho obnovy. Jeho realizace má začít v létě, píše Die Welt.

Německo hodlá usilovat o právo uspořádat olympijské hry v Hamburku v roce 2024.