Kanada uskutečnila první letecké údery proti pozicím radikálů z hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii. Oznámil to ve středu kanadský ministr obrany Jason Kenney. Dvě kanadské stíhačky CF-18 se podle něj po boku dalších osmi koaličních letounů zúčastnily náletů poblíž města Rakka, které je baštou bojovníků IS. Náletů se účastnilo celkem deset bojových letounů, z toho šest z USA. 

Kanadský parlament se v březnu vyslovil pro prodloužení kanadské mise a povolil, aby země vedla letecké údery vedle Iráku i na území Sýrie, a to až do března 2016. Většina opozičních zákonodárců byla proti.

Kanada má v Iráku téměř sedm desítek vojáků, kteří se podílejí na výcviku kurdských bojovníků a zároveň poblíž frontové linie pomáhají vzdušným silám určovat cíle úderů. 

Kanadské stíhačky naposledy zasahovaly 4. dubna při náletech na Mosul v severním Iráku. 

V Sýrii dosud vedle USA a Kanady podnikají letecké údery Bahrajn, Saúdská Arábie, Jordánsko a Spojené arabské emiráty. Další země NATO jako Británie, Francie či Belgie omezují své působení na Irák, neboť tamní vláda na rozdíl od syrského režimu s vojenským zásahem zahraničních armád souhlasila.

Související