Šéfka francouzské nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová vyzvala svého otce a zakladatele strany, aby se stáhl z politiky. Rovněž prohlásila, že 86letý Jean-Marie Le Pen bude kvůli kontroverzním výrokům o plynových komorách předvolán před disciplinární komisi strany.

Spory mezi šéfkou Národní fronty a jejím otcem se vyhrotily tento týden kvůli dalšímu směřování této protiimigrantské a protievropské strany a kvůli nedávným rozhovorům Le Pena s médii.

Le Pen v interview poskytnutém extremistickému týdeníku Rivarol mimo jiné vyjádřil podporu zastáncům vichystického režimu maršála Philippa Pétaina, který za války kolaboroval s nacistickým Německem. Rovněž trval na krajně pravicovém zaměření strany a svou dceru označil za zrádkyni.

V televizním rozhovoru pak znovu bránil svůj někdejší výrok, že plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech jsou jen "detaily historie".

Le Penová v rozhovoru s televizí TF1 zopakovala své středeční prohlášení, že bude proti otcově kandidatuře v letošních prosincových regionálních volbách.

Ve čtvrtek rovněž oznámila, že její otec, který je doživotním čestným předsedou Národní fronty, bude předvolán před disciplinární komisi kvůli antisemitským výrokům. Podle Le Penové bude pro jejího otce nejlepší, když "ukončí své politické působení".

Marine Le Penová převzala vedení strany od otce v roce 2011. Od té doby se stranu snaží zbavit nálepky antisemitská i krajně pravicová a rozšířit její voličskou základnu. To se jí vzhledem k výsledkům různých voleb v minulých letech zjevně daří. Národní fronta loni například vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo a podle průzkumů má naději postoupit z prvního kola do rozhodujícího duelu dvou nejsilnějších kandidátů.

Související