Kopilot, který podle vyšetřovatelů nedávno úmyslně navedl německý airbus s dalšími 149 lidmi na palubě do francouzských Alp, kde všichni zahynuli, dal za letu kapitánovi do kávy močopudný lék. Tím ho přiměl odejít na toaletu. Druhý pilot se tak mohl sám zamknout v pilotní kabině a zamířil s letounem přímo do skal. S odvoláním na německé vyšetřovatele to v pátek uvedl britský list The Times.

Sedmadvacetiletý druhý pilot Andreas Lubitz podle vyšetřovatelů před osudným letem společnosti Germanwings ze Španělska do Německa vyhledával na internetu diuretické léky, které zvyšují potřebu močit.

Dosáhl tak odchodu hlavního pilota Patricka Sondheimera z kabiny, jejíž dveře poté uzamkl. Nikdo mu tak podle listu už nemohl zabránit, aby začal se strojem klesat.

Vyšetřovatelé odmítli zprávu komentovat, ale slíbili, že se brzy vyjádří k informacím, které se jim podařilo získat z počítače kopilota.

Dosavadní vyšetřování nehody z 24. března kromě jiného ukázalo, že Lubitz trpěl psychickými problémy a sebevražednými náladami. Žádný dopis na rozloučenou prý ale nezanechal. Potvrzení, že si před letem nachystal diuretikum, by ukazovalo na to, že tragédii plánoval.

Související