Somálská vláda vypsala odměny za dopadení 11 vůdců islamistických milic Šabáb, kteří stojí za násilnými útoky v zemi i v sousední Keni. Na prvním místě seznamu je hlavní velitel radikálů Ahmed Diriye. Za informace vedoucí k jeho dopadení kabinet slibuje 250 tisíc dolarů (6,4 milionu korun), napsal server britské zpravodajské stanice BBC.

Odměna 150 tisíc dolarů (3,8 milionu korun) byla vypsána na dopadení šéfa islamistických zpravodajců Mahada Warsameho Qaleyho, 100 tisíc dolarů (2,5 milionů korun) pak za informace vedoucí k zadržení mluvčího hnutí Aliho Mohameda Raageho.

Somálská vláda zveřejnila seznam jmen islamistů i s jejich přezdívkami týden poté, co ozbrojenci zaútočili na univerzitu v keňském městě Garissa, kde zavraždili 148 lidí, většinou studentů. Somálské milice se podle svých slov útokem mstily za účast Keni na tažení proti nim v Somálsku.

Keňští vojáci operují v Somálsku v rámci mise Africké unie. Společně se somálskou armádou se jim v posledních letech podařilo získat kontrolu nad některými městy do té doby ovládanými islamisty ze Šabábu. Radikálové ale stále kontrolují rozsáhlé venkovské oblasti na jihu země.

Masakr v univerzitním areálu v Garisse se udál minulý čtvrtek asi 200 kilometrů od hranice se Somálskem. Milice Šabáb následně pohrozily, že budou v útocích v Keni pokračovat a že tamní města promění v potoky krve.

 

Související