Ukrajina v Černém moři zadržela šest zahraničních plavidel směřující do krymských přístavů, mezi nimi i ruský tanker. Oznámila to v pátek ukrajinská agentura Unian s odvoláním na vyjádření poslance Heorhije Lohvynského. Kromě ruské lodi byla podle něj zadržena tři plavidla plující pod vlajkami Moldavska a po jednom z Malty a Tuvalu.

Lohvynskyj, který je místopředsedou vládní komise pro náhradu ztrát způsobených anexí Krymu, označil zadržení šestice lodí za zákonné. "Příčiny jsou pochopitelné - lodi mířily do přístavů okupovaného Krymu a narušily tím ukrajinskou svrchovanost," řekl novinářům.

Zadržený ruský tanker má výtlak 4500 tun. Lohvynskyj očekává, už během víkendu oprávněnost zadržení potvrdí ukrajinský soud. Ruská média zatím o incidentu neinformovala, zprávu odmítly agentuře Unian potvrdit i ukrajinské vládní zdroje.

Ukrajina na Krymu používala přístavy v Kerči, Sevastopolu, Feodosiji, Jevpatoriji a Jaltě. Po loňské březnové okupaci Krymu a následné ruské anexi Kyjev formálně přístavy zrušil a zakázal v jejich okolí mezinárodní lodní dopravu. Podle Kyjeva ale desítky lodí, zejména ruských, zákaz opakovaně porušovaly.

Související