Na straně teroristické organizace Islámský stát (IS) bojuje v Sýrii a v Iráku podle informací ruské kontrarozvědky FSB nejméně 1700 občanů Ruska. Podle agentury Interfax to v pátek řekl náměstek ředitele FSB Sergej Smirnov. "A to jsou jen ti, o kterých víme," sdělil.

Smirnov po zasedání regionální protiteroristické organizace v tádžické metropoli Dušanbe upozornil mimo jiné na to, že vliv Islámského státu začíná pronikat do jiných teroristických organizací, včetně těch, které se nacházejí na území Ruské federace.

Poukázal zejména na rostoucí zájem IS o muslimské radikály na ruském Kavkazu. "Projevují zájem o teroristickou skupinu Imarat Kavkaz, jejíž někteří velitelé už dali najevo věrnost Islámskému státu," uvedl v této souvislosti Smirnov.

"Je to zcela reálná hrozba a velmi nebezpečný trend, protože Islámský stát rozšiřuje okruh svého zájmu a vlivu," varoval Smirnov. "Měli bychom společně přijít se specifickými protiopatřeními," vyzval účastníky rokování v Dušanbe. 

Pracovník ruského ministerstva zahraničí Ilja Rogačov v lednu řekl v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Echo Moskvy, že mezi bojovníky Islámského státu může být až 800 ruských občanů. Jde podle něj většinou o Čečence a obyvatele dalších autonomních republik na neklidném severním Kavkazu. I on ale také upozornil, že zjisti přesný počet je velmi obtížné.

Související