Americká policie v pátek zadržela muže, který chystal sebevražedný bombový útok na vojenskou základnu Fort Riley v Kansasu. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Američan, který chtěl podle úřadů útok provést jménem Islámského státu (IS), prý byl v závěrečné fázi příprav a na základnu chtěl zaútočit pomocí výbušniny umístěné v automobilu.

Dvacetiletý John Booker chystal svůj čin několik měsíců a měl pohromadě výbušniny, k základně se mu však nepodařilo přiblížit, neboť jej v Kansasu zadržela policie na základě dlouhodobého sledování. Na tiskové konferenci o tom informoval státní zástupce Barry Grissom. Podle něj Booker natočil mučednické video, na němž vysvětloval důvod ke svému činu. Základnu Fort Riley si prý vybral, neboť je veřejně dobře známa a nachází se na ní hodně vojáků.

Booker nyní čelí obvinění z pokusu o použití zbraně hromadného ničení a podpory teroristických organizací. Hrozí mu až doživotní trest.

Americká policie v posledních týdnech řešila řadu případů lidí připravujících útoky inspirované IS. Koncem března se například objevila před soudem trojice imigrantů ze střední Asie plánující cestu na Blízký východ i bombové útoky v USA. V polovině března byl pak obviněn veterán amerického vojenského letectva, který se chtěl přidat k IS.

Americké ministerstvo spravedlnosti dosud obvinilo přes dvě desítky osob z pokusu o vycestování do Sýrie či Iráku, kde se tito lidé chtěli připojit k islamistům. Členové IS veřejně vyzývají své stoupence v USA k útokům v odvetě za bombardování pozic islamistů vedené americkou armádou.

Související