Bezmála 500 tun drog bylo za rok zabaveno v Íránu, který je jednou z hlavních tras dodávek opia a heroinu z Afghánistánu. Oznámil to v sobotu na tiskové konferenci šéf íránské protidrogové policie. Zadržené množství narkotik je podle něj o něco nižší oproti předcházejícímu roku, kdy bylo v zemi objeveno 575 tun drog.

Od března 2014 do března 2015 "jsme odhalili více než 490 tun drog, z toho 390 tun opia, 70 tun hašiše, deset tun heroinu, osm tun morfia a 15 tun dalších produktů," citovala z prohlášení generála Alího Moajedího agentura AFP.

Protidrogová policie provedla za dané období 1800 operací po celé zemi, přičemž se zaměřila na mezinárodní síť pašeráků drog, řekl Moajedí podle agentury IRNA. Poukázal zejména na nedávné odhalení skupiny pašeráků kokainu, kterou vedl asi dvacetiletý boss. 

Při těchto operacích bylo zabito 93 překupníků drog a deset policistů a odhaleno a zničeno 250 tajných laboratoří, řekl Moajedí.

Írán představuje jednu z hlavních cest, po níž proudí na Blízký východ a do Evropy opium nebo heroin původem z Afghánistánu. Ten je největším světovým producentem drog, které dodává buď přes hranici s Íránem, nebo přes Pákistán.

Ve snaze omezit přepravu drog přes své území íránské úřady vztyčily během minulých 20 let "zeď" na velké části své východní hranice dlouhé 1800 kilometrů. Toto opatření vyšlo Teherán odhadem na 700 milionů dolarů (zhruba 1,8 miliardy korun). Podle oficiálních údajů ztratily íránské bezpečnostní síly od roku 1979 při protidrogových operacích téměř 4 tisíce mužů. 

Také sám Írán je přímou obětí přílivu drog ze sousedního Afghánistánu. Podle vládních odhadů je v zemi s více než 75 miliony obyvatel 1,3 milionu narkomanů.

Zatímco OSN pravidelně oceňuje nasazení Íránu v boji proti drogám, Teherán naopak kritizuje nedostatečnou mezinárodní pomoc v této věci. Obviňuje také izraelské zpravodajské služby, které podle něj podporují pašování drog přes Írán s cílem destabilizovat tuto zemi. 

Spojené státy naproti tomu obviňují některé jednotky elitních íránských revolučních gard ze zapojení do obchodu s drogami.

Související