Papež František v sobotu oficiálně vyhlásil mimořádný Svatý rok věnovaný milosrdenství. V bazilice svatého Petra naslouchal textu papežské buly, kterou předčítal vatikánský prelát Leonardo Sapienza. Právě v tomto výnosu papež uvedl, že Svatý rok Božího milosrdenství začne letos na slavnost Neposkvrněného početí (8. prosince) a potrvá do slavnosti Krista Krále 20. listopadu příštího roku.

Papež v této souvislosti uvedl, že církev musí mluvit o Bohu "mnohem přístupnějším způsobem". Její důvěryhodnost podle něj závisí na větším milosrdenství a menší strohosti. V katedrálách po celém světě prý budou během Svatého roku otevřeny speciální "dveře milosrdenství", takže se duchovní svatostánky stanou "oázou milosrdenství".

Papež podle agentury DPA rovněž vyzval věřící po celém světě, aby převzali část zodpovědnosti za chudé a utlačované, aby dali jíst hladovým, pít žíznivým, ošatili nahé, uvítali cizince, navštěvovali vězně a pohřbívali mrtvé. "Moje výzva k obratu míří hlavně k těm lidem, kteří se svým způsobem života vzdálili od Boha. Tím myslím obzvlášť muže a ženy, kteří jsou členy nějaké zločinecké organizace, ať už jakékoli," stojí v papežské bule. 

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub řekl, že papež zároveň oznámil, že pošle v rámci Svatého roku do jednotlivých místních církví misionáře. "Ti budou mít pravomoci, které jsou jinak vyhrazeny Svatému stolci. Aby lidé skrze ně mohli zažít boží milosrdenství," řekl. Papež podle Holuba také mluví o tom, že toto milosrdenství musí přesahovat i k jiným náboženstvím včetně islámu.

Jak přesně budou misionáři či vatikánští kněží po světě působit, se podle Holuba ještě neví. Týkalo by se to prý ale i České republiky.

Svatý rok začne 8. prosince, tedy 50 let od konce druhého vatikánského koncilu. Ten se konal v letech 1962 až 1965, měl za cíl více otevřít římskokatolickou církev světu a vést k její vnitřní reformě. Na toto úsilí navazuje současný papež František. 

Svatý rok je v katolické křesťanské tradici rokem odpuštění dluhů a trestů za spáchané hříchy. Jeho tradice byla založena na konci 13. století. Podle františkánského teologa Ondřeje Mléčky jde o dobu, kdy mohou lidé obnovit vztah s Bohem. Otevřou se podle něj i "svaté brány" ve čtyřech římských bazilikách, které jindy bývají zazděné. Papež doporučil, aby v každé další diecézi byla otevřena podobná brána jako symbol božího milosrdenství, dodal Mléčka.

Předpokládá se, že v rámci Svatého roku zavítá do Vatikánu o milion poutníků víc. Naposledy Svatý rok vyhlásil papež Jan Pavel II. v období let 2000 a 2001. Tehdy Vatikán navštívilo 30 milionů poutníků.

Související