Čínský export se v březnu překvapivě propadl o 15 procent, tedy nejprudším tempem za zhruba rok. Vyplývá to z pondělních údajů čínského celního úřadu. Ty podle agentury Reuters posilují obavy ze zpomalování růstu druhé největší ekonomiky světa a z negativních dopadů stoupajícího kurzu domácí měny na zahraniční poptávku po čínském zboží.

Analytici předpokládali, že export vykáže za březen dvanáctiprocentní růst. Import do Číny se v březnu meziročně snížil téměř o 13 procent, což představuje nejvýraznější propad od května 2009. Pokles dovozu signalizuje slabost domácí poptávky.

"Je to velmi špatné číslo, které výrazně zaostalo za očekáváním," řekl k březnovému vývoji čínského exportu analytik Louis Kuijs ze společnosti RBS. "Představuje to varování ohledně globální poptávky i čínské konkurenceschopnosti," dodal. 

Místopředseda čínské vlády Wang Jang tento měsíc uvedl, že úřady musejí učinit opatření na podporu vývozu, aby útlum exportního sektoru nebrzdil hospodářský růst.

Hrubý domácí produkt Číny loni stoupl o 7,4 procenta, tedy nejpomalejším tempem za posledních 24 let. Hospodářský růst tak poprvé od roku 1998 zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta. Údaje o vývoji HDP v letošním prvním čtvrtletí budou zveřejněny ve středu. Letos se navíc očekává další zpomalení růstu.

Asijské akcie vesměs posílily

Čínské akciové trhy v návaznosti na pondělní oznámení dosáhly sedmiletého maxima. Obdobně zareagovaly i akcie sousedních asijských ekonomiky, které očekávají, že Čína kvůli slabému exportu přistoupí ke stimulaci ekonomiky.

"Akciové trhy opět dokázaly, že plodné zisky nepotřebují silnou ekonomiku. Křehké ekonomiky mají naopak tendence se překonávat, obzvlášť při smířlivějším postoji centrálních bank," uvedl pro agenturu Reuters hlavní tržní analytik společnosti IG Chris Weston. 

Širší MSCI asijsko-pacifický akciový index nejaponských akcií smazal počáteční ztráty a vzrostl zhruba o 0,4 procentního bodu. Hongkongský index Hang Seng si polepšil o 1,2 procenta. Obdobně zareagoval šanghajský smíšený index SSEC, který zaznamenal 1,7procentní růst.

Naopak japonský index Nikkei zůstal zprávou o zhoršených čínských exportech v průměru nezměněn.