Zakladatel francouzské nacionalistické Národní fronty (FN) Jean-Marie Le Pen nebude kandidovat v místních volbách, které se letos budou konat na jihovýchodě Francie. Le Pen to uvedl v rozhovoru s francouzským deníkem Le Figaro. Rozhodnutí oznámil v době, kdy se vyhrotily jeho vztahy s dcerou, šéfkou strany Marine Le Penovou.

"Nebudu kandidovat, i když si myslím, že jsem nejlepším kandidátem," řekl Le Pen na dotaz listu. "Jestliže se musím obětovat pro budoucnost hnutí, nebudu tím, kdo mu bude škodit," dodal čestný předseda strany, který je zároveň poslancem Evropského parlamentu.

Na znamení toho, že jeho rodina má stranu i nadále pevně v rukou, ale dodal, že nejlepší osobou, která by ho mohla na kandidátce nahradit, je jeho pětadvacetiletá vnučka Marion Maréchalová-Le Penová, nyní poslankyně francouzského parlamentu.

Místopředseda FN Florian Philippot, který je ve straně stoupencem Marine Le Penové, označil nejnovější oznámení Le Pena za "moudré rozhodnutí". Ještě před čtyřmi dny přitom čestný předseda Národní fronty na Twitteru tvrdil, že kandidaturu nehodlá vzdát.

Marine Le Penová na konci minulého týdne otce dokonce vyzvala, aby se stáhl z politiky. Rovněž prohlásila, že šestaosmdesátiletý Jean-Marie Le Pen bude kvůli kontroverzním výrokům o plynových komorách předvolán před disciplinární komisi strany.

Politik v nedávném rozhovoru poskytnutém extremistickému týdeníku Rivarol mimo jiné vyjádřil podporu zastáncům vichystického režimu maršála Philippa Pétaina, který za války kolaboroval s nacistickým Německem. Rovněž trval na krajně pravicovém zaměření strany a svou dceru označil za zrádkyni.

V televizním rozhovoru pak Le Pen znovu bránil svůj někdejší výrok, že plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech jsou jen "detaily historie".

Marine Le Penová převzala vedení FN od otce v roce 2011. Od té doby se stranu snaží zbavit nálepky antisemitská i krajně pravicová a rozšířit její voličskou základnu. To se jí vzhledem k výsledkům různých voleb v minulých letech zjevně daří.

FN loni například vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo a podle průzkumů má šanci postoupit z prvního kola do rozhodujícího duelu dvou nejsilnějších kandidátů.

Související