Istanbulský filmový festival letos nebude udělovat ceny. Největší turecká přehlídka se tak rozhodla poté, co místní filmaři včetně posledního vítěze Zlaté palmy z Cannes Nuriho Bilgeho Ceylana v pondělí oznámili, že hodlají přehlídku bojkotovat. Den předtím totiž pořadatelé na žádost tureckého ministerstva kultury z programu festivalu vyškrtli dokumentární film o bojovnících ze Strany kurdských pracujících (PKK). O kauze informovala agentura AFP.

Snímek nazvaný Bakur (česky Sever) se měl na festivalu promítat v neděli. Pořadatelé však obdrželi dopis od tureckého ministerstva kultury, které v reakci na plánované uvedení snímku zdůraznilo, že všechny filmy vyrobené v Turecku musejí být oficiálně zaregistrované a opatřené licencí, kterou vydává pouze tento úřad. Pravidlo se nevztahuje jen na zahraniční filmy. Snímek o hnutí PKK licenci nemá.

Uživatelé na Twitteru si okamžitě začali stěžovat na cenzuru, festival ale uvedl, že se pravidel stanovených ministerstvem musí držet. „Pokud bychom film promítli bez licence, dostali bychom pokutu,“ vysvětlil mluvčí festivalu. Přes 100 tureckých filmařů následně podepsalo otevřený dopis, který v pondělí zaslali tureckým médiím. Vyjádřili se v něm proti „utlačování a cenzuře“ ze strany turecké vlády. 23 režisérů své filmy stáhlo ze soutěžních sekcí.

Mluvčí přehlídky řekl, že tomuto kroku ze strany filmařů rozumí. Kvůli nedostatku soutěžních filmů proto Istanbulský filmový festival letos neudělí národní ani mezinárodní Cenu Zlatý tulipán, stejně tak ruší i soutěžní sekci pro turecké dokumentární filmy. Neproběhne ni závěrečný festivalový ceremoniál.

Nizozemsko-australský filmař Rolf de Heer, jenž měl vést mezinárodní porotu, již sdělil, že všichni členové poroty na svá místa rezignovali. Krok turecké vlády prý vnímají jako útok na svobodu slova. Rovněž on-line deník Radikal odvolal svoji každoroční cenu diváků. „Umění, kreativita a svoboda slova nemohou existovat tam, kde je cenzura,“ vysvětlili zástupci deníku.

Turecké ministerstvo kultury všechna tato tvrzení označilo za nepodložená a za viníky označilo pořadatele festivalu. Ti prý byli neopatrní, což dosvědčuje, že svoji práci nedělají dobře, jak uvedl mluvčí ministerstva. „Tvrdit, že naše ministerstvo festival zcenzurovalo, jsou, když to řekneme mírně, prachsprosté lži,“ dodal úřad.

Snímek, který celou kauzu vyvolal, natočili filmaři Cayan Demirel a Ertugrul Mavioglu. V dokumentu ukazují každodenní život mužů a žen bojujících ve Straně kurdských pracujících. Součástí snímku jsou i rozhovory s vysokými představiteli PKK včetně jejího velitele Cemila Bayika, jenž sídlí v Iráku.

Turecká vláda v těchto dnech vyjednává o tom, aby ukončila desítky let trvající rebélii separatistů z PKK, kteří usilují o samostatný kurdský stát. V důsledku konfliktu zahynuly tisíce lidí. Ke stažení filmu z programu festivalu došlo den poté, co dohodu mezi tureckou vládou a PKK ohrozily smrtelné střety na jihovýchodě země.

Společnost Surela Film Yapim, která film vyprodukovala, uvedla, že za cenzuru považuje už samu nutnost vlastnit licenci od tureckého ministerstva. „Neuznáváme tyto prohibiční metody, které narušují práva a svobodu filmařů,“ uvedli producenti.