Ministři zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny se dohodli na dalším pokračování odsunu těžkých zbraní z frontové linie v Donbasu, nově by se stažení mělo týkat tanků. Po několikahodinovém jednání v Berlíně to v noci na úterý oznámil šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier, napsala agentura Reuters. Na východě Ukrajiny se navzdory příměří dál odehrávají střety mezi ukrajinskými vojáky a proruskými separatisty.

"Dnes jsme se shodli nejen na pokračování v odsunu těžkých zbraní, ale také na jeho rozšíření o další kategorie," řekl Steinmeier novinářům. "Každému je jasné, že před sebou máme ještě dlouhou cestu," uvedl. Odsun těžkých zbraní předpokládají mírová ujednání z Minska.

Podle DPA přinesla nynější schůzka oproti těm dřívějším alespoň nějaký úspěch, a to právě v podobě společného prohlášení o tom, že je třeba situaci na východě Ukrajiny uklidnit. Dokument mimo jiné vyzývá k okamžitému zastavení bojů, které se opět na některých místech rozhořely, a k posílení role kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Čtveřice ministrů se sešla v pondělí večer v německé metropoli, aby zde jednala o aktuálním vývoji v Donbasu a o plnění mírových ujednání z Minska. Boje na východě Ukrajiny si od loňského dubna vyžádaly přes 6000 mrtvých.

Ministři zahraničí Ruska a Ukrajiny se se svými protějšky z Německa a Francie sešli už popáté. Předchozí schůzka Steinmeiera, Laurenta Fabiuse, Pavla Klimkina a Sergeje Lavrova se odehrála v únoru v Paříži.

Na berlínskou schůzku v úterý a ve středu naváže jednání ministrů zahraničí zemí G7 v Lübecku. I na něm by se mělo hovořit o situaci na Ukrajině.

Klid je zatím stále v nedohlednu

Navzdory úsilí ministrů se však bezpečnostní situace na východě Ukrajiny ještě zostřila. Kyjev podle povstalců pálí ze všech zbraní, naopak armáda viní povstalce z ostřelování okolí Doněcku.

Boje se v neděli a v noci na úterý podle obou znepřátelených stran soustředily do okolí Doněcku, zejména do obce Pisky severně od města. Podle některých ukrajinských médií vládní vojsko z obce ležící na linii fronty vytlačilo povstalecké jednotky a připravuje se k útoku na Doněck. Mluvčí separatistů Eduard Basurin ale tyto zprávy popřel.

Podle ukrajinského tiskového střediska porušili od neděle separatisté klid zbraní pětadvacetkrát, vzbouřenci hlásí útoky ukrajinské armády na střed Doněcku, kde byl v noci údajně zničen obytný dům. "Armáda u Doněcku pálí ze všech zbraní včetně těžkého dělostřelectva a tanků," napsala v úterý povstalecká agentura DAN. Povstalci ztratili jednoho muže, ztráty na straně armády hlášeny nejsou.

 

Související